Audi nie odpuściło. Cupra Formentor VZ5 R5 2.5 TFSI debiutuje, ale o mniejszej mocy niż w RS-ach

Marka Cupra oficjalnie zaprezentowała Formentora w wersji VZ5, który chowa pod maską zapowiadany od dłuższego czasu pięciocylindrowy silnik o pojemności 2.5 l z Audi RS3 i RS Q3. Jest to historyczna chwila, ponieważ po raz pierwszy silnik ten został zamontowany w innej marce grupy Volkswagena. Nawet w samym Volkswagenie chcieli wykorzystać pięciocylindrowy motor 2.5 l w Golfie, ale władze Audi się na to nie zgodziły. W przypadku Cupry, Audi najwyraźniej postawiło warunek obniżenia mocy, ponieważ w Cuprze Formentor VZ5 moc wynosi 390 koni mechanicznych (o 10 koni mechanicznych mniej niż w RS-ach).

Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5
Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5
Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5
Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5

Silnik współpracuje z 7-stopniową przekładnią DSG, która przekazuje całą moc na wszystkie cztery koła. Według danych producenta Cupra Formentor VZ5 przyspiesza do pierwszej setki w czasie 4,2 sekundy oraz osiąga prędkość maksymalną elektronicznie ograniczoną do 250 km/h.

> Cupra szybka jak Porsche: Formentor po tuningu ABT jest naprawdę mocny

Czym jeszcze różni się Formentor VZ5 od Formentora z silnikiem o pojemności 2.0 l? Różnice obejmują także zawieszenie niższe o 1 centymetr, system DCC z 15 poziomami regulacji, 20-calowe koła oraz 6-tłoczkowe zaciski.

> Nowa Cupra Ateca 2021: w sprzedaży od września, „realne” zdjęcia już teraz

Pod względem stylistycznym Formentora VZ5 można poznać po czterech końcówkach układu wydechowego i matowych czarnych akcentach. Specjalny lakier nadwozia Taiga Grey oferowany jest tylko w tej wersji.

Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5
Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5: wnętrze
Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5
Cupra Formentor VZ5 2.5 TFSI R5: fotele

Wewnątrz znajdziemy kubełkowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami, skórzaną tapicerkę, skórzaną tapicerkę, aluminiowe akcenty i ekran dotykowy o rozmiarze 12-cali.

Cupra Formentor VZ5 powstanie wyłącznie w 7000 egzemplarzach, natomiast pierwsze dostawy rozpoczną się pod koniec 2021 roku. Polski cennik nie został jeszcze ogłoszony. Nie wiadomo też ile sztuk trafi na nasz rynek.

> Ile kosztuje Cupra Formentor? Polska cena nowego SUVa od 115.900 złotych, ale jest haczyk