Elektryczna Cupra el-Born w salonach jeszcze w 2020 roku: mocny elektryk przejedzie kilkaset kilometrów i ma świetne osiągi

Sportowa marka Seata – Cupra, oficjalnie zaprezentowała swój pierwszy całkowicie elektryczny model o nazwie el-Born. Cupra el-Born to elektryczny hatchback (hothatch?), którego sprzedaż rozpocznie się jeszcze w 2020 roku. el-Born powalczy na rynku z takimi modelami, jak Nissan Leaf, Kia e-Niro oraz Volkswagen ID.3.

Cupra el-Born jest w zasadzie produkcyjną wersją modelu prototypowego Seata el-Born zaprezentowanego podczas Salonu Motoryzacyjnego w Genewie w 2019 roku, ale włodarze hiszpańskiej marki zdecydowali, że samochód będzie występował pod marką Cupra.

Cupra el-Born
Cupra el-Born
Cupra el-Born
Cupra el-Born
Cupra el-Born
Cupra el-Born

Cupra el-Born stoi na 20-calowych kołach i charakteryzuje się krótką maską, przednim grillem, dużymi szybami oraz spojlerem na tylnej klapie. Hiszpański elektryczny hatchback, a właściwie hothatch skupia się głównie na osiągach i został wyposażony w wiele sportowych elementów (w tym szerokie progi oraz agresywne zderzaki). Hiszpańscy inżynierowie deklarują także bardzo dobre właściwości jezdne.

> Cupra Leon 2020 oficjalnie: już nie pod logiem SEATa (zdjęcia, dane techniczne)

Cupra el-Born powstała na płycie podłogowej MEB grupy Volkswagena, która jest przeznaczona dla modeli elektrycznych. Silnik elektryczny napędza tylne koła, natomiast dzięki akumulatorowi o pojemności 77 kWh zasięg wynosi do 500 kilometrów. Według danych producenta el-Born osiąga pierwsze setkę w czasie 7,5 sekundy, ale producent nie ujawnił mocy jednostki elektrycznej.

Cupra el-Born
Cupra el-Born – wnętrze
Cupra el-Born
Cupra el-Born – wnętrze / siedzenia
Cupra el-Born
Cupra el-Born – deska rozdzielcza

Istotną informacją dla potencjalnych klientów z pewnością będzie fakt, że Cupra el-Born może zostać naładowana z szybkiej ładowarki na możliwość przejechania 260 kilometrów w czasie 30 minut.

> Cupra Ateca (2021) oficjalnie: SUV po faceliftingu bez zmian w silniku, ale z lepszą precyzją prowadzenia

Wnętrze jest bardzo przestronne, bagażnik oferuje taką samą pojemność jak Seat Leon. Na wyposażeniu znajdują się m.in. 10-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego, sportowa kierownica oraz panel do dotykowego sterowania niektórymi funkcjami samochodu elektrycznego.

> Cupra Formentor (2020): przyjmowanie zamówień od lipca, pierwsze dostawy jesienią

Cupra nie podała jeszcze cen nowego modelu elektrycznego, ale pełnego polskiego cennika spodziewamy się w ciągu kilku najbliższych tygodni.