Cupra Leon 2020 oficjalnie: już nie pod logiem SEATa (zdjęcia, dane techniczne)

Niespełna trzy tygodnie temu SEAT zaprezentował Leona najnowszej generacji. Wersja Cupra tego modelu będzie od czwartej generacji sygnowana pod logiem osobnej marki SEATa – Cupra. Pierwszym modelem Cupry jest Cupra Ateca; Leon Cupra 2021 będzie drugim. Warto dodać, że samochodem opracowanym całkowicie od podstaw przez markę Cupra jest póki co wyłącznie Formentor, który w formie modelu produkcyjnego przybędzie na targi motoryzacyjne w Genewie na początku marca.

Cupra Leon 2020 – stylistyka stonowana i elegancka

Cupra Leon w porównaniu do standardowego SEATa Leona jest naturalnie nieco bardziej agresywny, ale ogólnie nadwozie nie sprawia wrażenia wulgarnego. Można mówić raczej o stonowanym, eleganckim designie. W oczy rzuca się inny grill wraz z logiem Cupry oraz większe wloty powietrza w sportowo zaprojektowanym zderzaku. Model Cupra Leon został również wyposażony w stylowy dyfuzor i sportowy układ wydechowy z czterema końcówkami układu wydechowego.

Wewnątrz pojawiła się spłaszczona u dołu kierownica oraz liczne brązowe akcenty. Zamontowano oczywiście sportowe siedzenia, natomiast kierowca ma do dyspozycji dwa wyświetlacze; 10,25-calowy cyfrowy zestaw wskaźników i 10-calowy wyświetlacz systemu informacyjno-rozrywkowego. System multimedialny naturalnie można sparować ze smartfonem za pomocą Android Auto oraz Apple CarPlay.

Cupra Leon 2021 – silniki, PHEV, dane techniczne

Cupra Leon, podobnie jak poprzednicy ze znaczkiem SEATa, będzie dostępny jako hatchback lub jako bardziej praktyczny wariant ST (Sportstourer). W przeciwieństwie do starych Leonów Cupra, nowy będzie po raz pierwszy w historii oferowany z hybrydowym układem typu plug-in. Wariant PHEV to konfiguracja turbodoładowanego silnika 1,4 l z jednostką elektryczną i akumulatorem o pojemności 13 kWh o łącznej mocy 245 koni mechanicznych i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm. Zelektryfikowany model pozwala na przejechanie do 60 kilometrów wyłącznie na silniku elektrycznym, natomiast pełne naładowanie samochodu od stanu zerowego trwa maksymalnie 6 godzin. Ten czas można skrócić do 3,5 godziny korzystając z Wallboxa.

Cupra Leon 2020 standardowo będzie oferowany z tradycyjną jednostką 2,0 l TSI o mocy 245 koni mechanicznych bez jednostki elektrycznej. Jeśli interesuje Cię większa moc – spokojnie. Cupra wprowadza do oferty także mocniejszą 300-konną (370 Nm) odmianę Cupry hatchback i ST z silnikiem 2,0 l TSI i napędem FWD. Wersje wyposażone w napęd na przednie koła mają elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, aby efektywniej przełożyć moc i moment obrotowy na asfalt.

Najmocniejsza Cupra Leon 2020 tylko w wersji ST i 4×4 – 310 KM

Jeśli moc nadal nie jest dla Ciebie wystarczająca, Cupra oferuje dostępną wyłącznie z napędem na wszystkie koła wersję ST o mocy 310 koni mechanicznych i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Osiągi modeli nie zostały ujawnione, ale najmocniejsza Cupra na pewno pokona pierwszą setkę w czasie poniżej pięciu sekund.

Cupra Leon 2020 – skrzynia manualna odchodzi do lamusa

To koniec skrzyni manualnej w Cuprze Leonie. Wszystkie wersje standardowo będą oferowane z automatyczną dwusprzęgłową przekładnią DSG, wykorzystującą technologię shift-by-wire (tak jak w Golfie i Octavii).

W porównaniu do zwykłego Leona, Cupra Leon siedzi bliżej ziemi 25 milimetrów na przedniej osi i 20 milimetrów na tylnej w celu poprawy jakości prowadzenia. Podstawowy 245-konny model stoi na 18-calowych kołach, podczas gdy pozostałe mają minimalnie 19-calowe obręcze. 370-milimetrowe hamulce Brembo instalowane są we wszystkich wersjach.

Cupra Leon 2020 – kiedy w Polsce?

Nowy model Cupra Leon wraz ze zbliżającym się Formentorem oficjalnie uzupełni gamę modelową marki Cupra na Salonie Samochodowym w Genewie. Niestety, próżno czekać na Cuprę Ibiza; ten model przynajmniej przez kilka najbliższych lat nie będzie miał swojego najbardziej hardkorowego odpowiednika, co zostało oficjalnie potwierdzone przez włodarzy producenta.

Nowa Cupra Leon wejdzie do polskich salonów dopiero w czwartym kwartale 2020 roku.