Seat Alhambra zostanie uśmiercony: ten sam los czeka Volkswagena Sharana

Po raz pierwszy pogłoski o wycofaniu z oferty Alhambary pojawiły się w październiku 2016 roku. Od tamtego czasu panuje totalny boom na samochody typu SUV. Brytyjski Autocar dowiedział się właśnie, że Alhambra zniknie z produkcji do końca tego miesiąca. Nie będzie miała następcy, a to oznacza „śmierć naturalną” samochodu.

Seat Alhambra po raz pierwszy został wprowadzony na rynek w 1996 roku. Model ten istnieje ponad dwie dekady, ale doczekał się tylko dwóch generacji. Obecny model ma już na rynku 9 lat i był tylko dyskretnie aktualizowany w ostatnich latach w celu odmłodzenia.

> Cupra Leon 2020 oficjalnie (zdjęcia)

Sprzedaż Seata rośnie – w ubiegłym roku duże wzrosty

Pożegnanie Alhambry z oferty nie oznacza problemów Seata. Sprzedaż hiszpańskiej marki w zeszłym roku wzrosła o 6,3% do 23.700 egzemplarzy. Menedżerowie firmy doszli do wniosku, że klienci potrzebujący siedmiomiejscowego modelu wolą średniej wielkości SUV-a, takiego jak Tarraco.

> Ile kosztuje nowy Seat Tarraco?

Volkswagen Sharan też powinien zniknąć z rynku

Nie zapominajmy również o bliźniaczym Volkswagenie Sharanie. Chociaż produkcja tego modelu ma zostać wznowiona po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Sharan zostanie w salonach tylko do końca roku.

> Volkswagen chciał silnik 2.5 R5, ale Audi powiedziało „nie”

Grupa Volkswagena w ostatnim czasie wycofała również Golfa Sportsvanaósma generacja Golfa nie jest już dostępna jako rodzinny minivan. Dochodzą nas słuchy, że Touran również zostanie zastąpiony nowym modelem typu SUV.

> Nowy Volkswagen Golf GTI VIII

Źródło: Autocar