“Automaniak” testuje wyjątkowe Porsche 911 Dakar RED58 Special. “Jedyne takie na świecie”

Coraz większa liczba producentów samochodów pozwala swoim klientom na jeszcze wyższy poziom personalizacji samochodu. Doskonale znamy marki takie jak Audi Exclusive, Mercedes Manufaktur czy BMW Individual.

U niektórych producentów możliwości są natomiast zdecydowanie większe, niż u tych wyżej wymienionych. Bentley Mulliner, Bugatti Sur Mesure czy Rolls-Royce Bespoke to klasa sama w sobie.

Bugatti zapomniało co znaczy “skromność”. Złoty egzemplarz W16 Mistral nie zapewnia dyskrecji

Być może nie wszyscy wiedzą, ale w Porsche również jest taki dział. I nie mamy tu na myśli opcji Paint To Sample, która oczywiście również daje klientom wręcz nieograniczone możliwości.

Porsche 911 Dakar RED58 Special
Porsche 911 Dakar RED58 Special fot. Łukasz Nazdraczew / Porsche Polska

Niemcy otworzyli też dział Sonderwunsch, gdzie powstają naprawdę wyjątkowe egzemplarze. Jeden z takich samochodów trafił niedawno na polską ziemię.

Mowa o jedynym w swoim rodzaju Porsche 911 Dakar, który już sam w sobie jest unikatowy. Producent zdecydował bowiem, że wyprodukuje tylko 2500 sztuk tej odmiany 911.

Jedna z nich, dokładnie z numerem 0058, to hołd dla fabrycznej załogi Porsche z polskim składem. Konkretnie chodzi tu o morderczy maraton z 1968 roku.

Odbył się wtedy London–Sydney Marathon, gdzie w fabrycznym zespole Porsche znalazło się dwóch Polaków. Za kierownicą pierwszej generacji 911 S zasiadł Sobiesław Zasada, a jego pilotem był Marek Wachowski.

Porsche 911 Dakar RED58 Special
Porsche 911 Dakar RED58 Special fot. Łukasz Nazdraczew / Porsche Polska

Kierowcy mieli do pokonania dystans aż 16 694 kilometrów. Start odbył się 24 listopada, a pierwsza załoga dotarła na metę 18 grudnia. Polacy ukończyli rajd na wysokim, czwartym miejscu.

Właśnie ten moment postanowiono uhonorować specjalnym egzemplarzem Porsche 911 Dakar. Przedstawiciele Porsche Polska udali się do Stuttgartu/Zuffenhausen aby jak najciekawiej skomponować to auto.

Prace rozpoczęto już pod koniec 2022 roku. Polacy oczywiście mogli liczyć na grono ekspertów z programu Sonderwunsch, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Celem była inspiracja historycznym autem biorącym udział w maratonie Londyn-Sydney. Polacy chcieli jednak również sprawić, aby 911 Dakar było wyjątkowe i niepowtarzalne.

Porsche 911 Dakar RED58 Special
Porsche 911 Dakar RED58 Special fot. Łukasz Nazdraczew / Porsche Polska

Jak mówią, największym wyzwaniem było dobranie lakieru. Dzięki programowi Paint to Sample Plus można było odtworzyć oryginalny kolor Blood Orange, ale zajęłoby to zbyt dużo czasu. Zdecydowano się więc na malowanie ręczne.

Ręcznie namalowano również numer startowy „58” na drzwiach oraz napis POLAND pod tylną szybą. Oprócz tego, wewnątrz również znajdziemy numery „58” oraz podpis Sobiesława Zasady wytłoczony na podłokietniku.

Porsche 911 Dakar RED58 Special
Porsche 911 Dakar RED58 Special fot. Łukasz Nazdraczew / Porsche Polska

Autograf kierowcy pojawił się też na specjalnej plakietce na słupku B. Wyjątkowy egzemplarz Porsche 911 Dakar wyposażono w kosz dachowy z dodatkowym oświetleniem, co nadaje mu jeszcze lepszego charakteru.

Porsche 911 Dakar bazuje na modelu 911 Carrera 4 GTS. Za napęd odpowiada tam zatem podwójnie turbodoładowany 6-cylindrowy bokser o pojemności 3.0 litrów.

Na wszystkie cztery koła trafia moc 480 koni mechanicznych i moment obrotowy wynoszący 570 niutonometrów. Producent deklaruje, że przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 3,4 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 240 km/h.

Porsche 911 Dakar RED58 Special
Porsche 911 Dakar RED58 Special fot. Łukasz Nazdraczew / Porsche Polska

911 Dakar wyróżnia się od Carrery 4 GTS między innymi dodatkowymi poszerzeniami na karoserii, odmiennymi zderzakami, maską, spojlerem, wyczynowym zawieszeniem oraz terenowymi oponami. Są też nowe tryby jazdy Rallye i Offroad oraz zmienione oprogramowanie skrzyni biegów.

Aby stać się posiadaczem Porsche 911 Dakar, trzeba było przygotować się na niezły wydatek. W polskich salonach cennik tego auta startuje od 1 189 000 złotych brutto.

Dla porównania, bazowe Porsche 911 Carrera to wydatek 611 000 złotych, a Porsche 911 Carrera 4 GTS – 814 000 złotych. No ale nie ma się co dziwić, za limitowaną i tak wyjątkową edycję trzeba swoje dopłacić.

Porsche 911 Dakar RED58 Special
Porsche 911 Dakar RED58 Special fot. Automaniak

Porsche 911 Dakar RED58 Special, bo tak nazwano ten unikatowy egzemplarz, bierze aktualnie udział w nagraniach nowego odcinka programu „Automaniak”. Będziesz mógł go więc zobaczyć w akcji na antenie TVN Turbo już jesienią 2023 roku.

Za realizację najnowszej serii „Automaniaka” odpowiada Sebastian Rydzewski.

Zdjęcia: Automaniak / Porsche Polska / Łukasz Nazdraczew facebook.com/FotoArtLukasNazdraczew/