Cupra Formentor vs. Volkswagen T-Roc R. Mają ten sam silnik 2.0 TSI, 10 KM różnicy (wideo)

Jeśli stoisz przed wyborem zakupu usportowionego crossovera za niecałe 200 tysięcy złotych, z pewnością rozważasz T-Roca R oraz Cuprę Formentor. Ten pierwszy startuje w polskich salonach od 171 tysięcy złotych. Za Formentora należy wyłożyć przynajmniej 194 tysięcy złotych. Oba mają pod maską ten sam silnik.

W przypadku Formentora motor 2.0 TSI generuje 310 koni mechanicznych oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Według producenta auto przyspiesza do pierwszej setki w 4,9 sekundy oraz osiąga prędkość maksymalną elektronicznie ograniczoną do 250 km/h.

Moc Volkswagena T-Roc R została obniżona o 10 koni mechanicznych do równych 300 koni mechanicznych oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Volkswagen twierdzi, że T-Roc R osiąga 0-100 km/h w czasie 4,8 sekundy (lepiej o 0,1 sekundy w porównaniu do Cupry).

Oba modele mają napęd na cztery koła i są wyposażone w tą samą dwusprzęgłową automatyczną przekładnię DSG. Formentor waży 1622 kilogramów, natomiast T-Roc R jest o 41 kilogramów lżejszy (1581 kilogramów).

Który pojazd okazał się szybszy w pojedynku na prostej? W pierwszej konkurencji Cupra zdecydowanie wygrała, ale kierowca Volkswagena zaspał na starcie. W drugim pojedynku oba modele ruszyły równo i tak też dojechały na metę.