„Nie będzie nowego Forda Focusa RS”: koniec kultowego hothatcha coraz bardziej realny

Od miesięcy słyszymy, jak bardzo nowa generacja Focusa RS jest zagrożona z powodu problemów związanych z restrykcyjnymi normami emisji spalin i wysokimi kosztami prac rozwojowych. Nowe przepisy oznaczają dla wielu producentów całkowitą rezygnację z mocnego silnika benzynowego na rzecz modelu hybrydowego lub hybrydowego typu plug-in. Tak na przykład zrobiła Skoda, która za kilka tygodni wprowadzi do oferty Octavię RS w wersji plug-in hybrid.

Znany magazyn DriveTribe powołując się na wiarygodne źródła właściwie już informuje, że nowa generacja Focusa RS została anulowana. Ford nie będzie w stanie zaproponować nowego modelu, który musiałby zostać dostosowany pod rygorystyczne normy emisji spalin. Byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby Ford zainwestował ogromne pieniądze w rozwój nowej generacji. Tymczasem francuski magazyn L’argus twierdzi, że koszty opracowania lub dostosowania układu napędowego do najnowszych standardów są po prostu nieopłacalne.

Warto dodać, że jeszcze pod koniec 2019 roku mówiło się, że następna generacja Focusa RS będzie hybrydą o mocy ponad 400 koni mechanicznych. Niezależni graficy motoryzacyjny przygotowali nawet rendering prezentujący możliwy wygląd nowego Focusa RS.

Ford Focus RS 2021 wizualizacja
Ford Focus RS 2021 – wizualizacja

> Volkswagen Touareg R jest hybrydą typu plug-in

Ford nie wydał oficjalnego oświadczenia w sprawie wycofania z oferty Focusa RS. Te zostanie podane do publicznej wiadomości najprawdopodobniej przed samym końcem produkcji obecnej generacji.

Trzy sportowe Fordy
Fiesta ST, Focus RS, Focus ST

Źródło: DriveTribe, L’argus