Volkswagen Touareg R Plug-In Hybrid 2021 oficjalnie: pierwsza w historii hybrydowa „eRka”

Plotki o nowym Touaregu w wersji „R” istnieją w Internecie od dłuższego czasu, ale dopiero teraz Niemcy oficjalnie zaprezentowali najmocniejszy wariant Touarega. Zamiast dużego 5-litrowego silnika V10 TDI, mamy tutaj konfigurację hybrydową typu plug-in, składającą się z 3-litrowej jednostki benzynowej V6 połączonej z silnikiem elektrycznym.

Volkswagen Touareg R Plug-In Hybrid – silnik, zasięg, pojemność akumulatora, moc hybrydy typu plug-in

Silnik spalinowy generuje 335 koni mechanicznych, podczas gdy silnik elektryczny zapewnia dodatkowe 134 koni mechanicznych. Łączna moc tej konfiguracji to 456 koni mechanicznych oraz maksymalny moment obrotowy 700 niutonometrów. Dla porównania, najmocniejszy obecnie Touareg V8 TDI ma 416 koni mechanicznych i 900 Nm z 4-litrowego turbodiesla z Audi SQ7.

Touareg R może działać wyłącznie na silniku elektrycznym do prędkości 140 km/h i maksymalnie przejedzie dystans do 48 kilometrów bez emisji. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 250 km/h, natomiast czas przyspieszenia do pierwszej setki powinien wynosić około 5 sekund (nie został podany w informacji prasowej). Pojemność akumulatora wynosi 14,1 kWh.

Volkswagen Touareg R Plug-In Hybrid 2021

Touareg R jest trzecim modelem PHEV Volkswagena (po Golfie i Passacie GTE). Touareg został wyposażony w napęd na wszystkie koła i wykorzystuje ośmiobiegową automatyczną przekładnią. W zależności od sytuacji napęd może przekazywać do 70% mocy na przednią oś lub do 80% na tylne koła. Zawieszenie jest bardziej sportowe, natomiast za wyhamowanie samochodu odpowiadają wydajniejsze hamulce.

Volkswagen Touareg R Plug-In Hybrid – wygląd wersji R

Pod względem stylistycznym auto otrzymało standardowe elementy charakteryzujące modele R. Są to duże 20-calowe koła (opcjonalnie nawet 22-calowe) oraz pakiet stylistyczny (zmodyfikowany przedni zderzak, spojlery, tylny dyfuzor, grill z logiem R i specjalny kolor o nazwie „Lapiz Blue”). Wnętrze zostało wykończone w czarnej kolorystyce z niebieskimi akcentami, ale bardziej ekskluzywnie niż w Golfie R.

Volkswagen Touareg R Plug-In Hybrid 2021 – debiut, premiera

Volkswagen Touareg R Plug-In Hybrid zadebiutuje publicznie w przyszłym tygodniu podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie roku. Polski cennik również zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych miesięcy.