Nawet Serbia będzie dopłacać do samochodów elektrycznych: 5.000 euro do elektryków i 3.500 euro do PHEV

Podczas gdy w Polsce dopłaty do samochodów elektrycznych wciąż stoją pod znakiem zapytania, a z obiecanych 37,5 tysiąca złotych ewentualna dopłata będzie wynosiła znacznie mniej, w sporo mniejszej Serbii ogłoszono dotacje na zakup samochodów wyposażonych w jakikolwiek (!) napęd elektryczny. To oznacza, że na pieniądze mogą liczyć nie tylko zainteresowani samochodami elektrycznymi. Serbia dopłaci również do pojazdów hybrydowych typu plug-in oraz zwykłych hybryd.

Władze Serbii bardzo chcą promować eko-modele na swoich ulicach. Oprócz dotacji, wszystkie pojazdy z silnikiem elektrycznym będą zwolnione z części opłat rejestracji.

Dopłata do samochodów elektrycznych w Serbii – ile wyniesie?

Dla zainteresowanych modelami 100% elektrycznymi dopłata wyniesie 5.000. euro (około 21.500 złotych). W przypadku hybrydowych pojazdów typu plug-in Serbia dopłaci aż 3.500 euro (około 15 tysięcy złotych) na zakup takiego pojazdu. Do klasycznych hybryd jeden z najmniejszych krajów na Starym Kontynencie dopłaci każdemu 2.500 euro (około 11 tysięcy złotych).

Na zakończenie warto podać, że w tym roku do oferty importerów w wielu europejskich państwach wejdzie cała rzesza samochodów wyposażonych w napęd hybrydowy typu plug-in. Będzie to np. nowa Cupra Leon 2020, najnowsza generacja Mercedesa Klasy CLA i GLA, Volkswagen Touareg R czy najnowsze Renault Megane PHEV.

Źródło: Magazyn SAT Plus, autoblog.rs