Polak stracił samochód za 112 km/h na autostradzie A13 w Austrii. Nowe przepisy od 1 marca 2024 r.

Jeśli planujesz podróżować do Austrii lub przez nią, warto pamiętać o zaostrzonych przepisach obowiązujących w tym kraju. Od 1 marca 2024 roku na obszarze niemieckojęzycznego państwa, istnieje ryzyko skonfiskowania pojazdu kierowcy za rażące przekroczenie prędkości. Te przepisy mają zastosowanie również do cudzoziemców, co boleśnie odczuł pewien 45-letni Polak w okolicach Tyrolu podczas majówki.

  • Od 1 marca 2024 r. w Austrii obowiązują surowsze przepisy przeciwko piratom drogowym
  • Austriacka policja ma prawo do konfiskaty pojazdu, nawet jeśli należy on do cudzoziemca
  • 45-latek z Polski pojechał 112 km/h przed punktem poboru opłat na autostradzie A13 i stracił samochód
  • Austriackie autostrady są pełne fotoradarów, które od września mają być wykorzystywane również w Polsce

Czy za przekroczenie prędkości w Austrii Polak może stracić samochód?

Tak, w dodatku jest to możliwe nawet na autostradzie przy prędkości 112 km/h. PAP donosi, że 4 maja około godziny 22, niedaleko punktu poboru opłat na autostradzie A13, policja zatrzymała pojazd poruszający się z prędkością 112 km/h w obszarze, gdzie obowiązywało ograniczenie do 30 km/h. Zatrzymanie miało miejsce przed punktem poboru opłat za przejazd tunelem Brenner.

„45-latkowi odebrano prawo jazdy. Po konsultacji z właściwym organem administracyjnym skonfiskowano również samochód”

– podała agencja APA.

Nowe przepisy od 1 marca 2024 roku

Nieco ponad 2 miesiące temu w Austrii wprowadzono bardzo surowe kary za łamanie przepisów drogowych. Oprócz utraty prawa jazdy na okres przynajmniej 1 miesiąca, wysokość maksymalnego mandatu podniesiono do 5 tys. euro, co w przeliczeniu na złotówki daje około 21,600 złotych. Policja ma również możliwość konfiskaty pojazdu, nawet jeśli należy on do cudzoziemca, który tylko przejeżdża przez Austrię.

Przegonili miłośników tuningu znad jeziora. Teraz narzekają na ogromny kryzys

Utrata samochodu grozi każdemu kierowcy, który przekroczy dozwoloną prędkość o 60 km/h w obszarze zabudowanym lub 70 km/h poza obszarem zabudowanym. 45-letni Polak przekroczył prędkość aż o 82 km/h.

Autostrada A13 najpopularniejszą drogą do Włoch

Autostrada A13 w Austrii, znana również jako autostrada Brenner, jest jedną z najpopularniejszych tras dla Polaków podróżujących do Włoch.

Kierowcy korzystający z odcinka przy granicy z Włochami (przełęcz Brenner Pass) muszą uiścić dodatkową opłatę w wysokości 10,5 euro, co odpowiada kwocie około 45 złotych.

W Austrii obowiązuje również winieta na wszystkich autostradach, którą można nabyć online. Najtańsza opcja to jednodniowa winieta za 8,6 euro dla samochodów osobowych, jednak bardziej opłacalna propozycja to 10-dniowa winieta za 11,5 euro. Warto zauważyć, że od niedawna winiety zakupione online są natychmiast ważne.

Najpierw elektrykiem, teraz Dieslem. O ile szybciej przejechałem 1500 kilometrów?

Podczas ostatniej podróży do Chorwacji zauważyłem znaczną liczbę fotoradarów na austriackich odcinkach autostrad. Polacy, podróżujący przez ten niewielki kraj, powinni zachować ostrożność i przestrzegać dopuszczalnych prędkości. Fotoradary nie są oznakowane w żaden sposób i rejestrują zdjęcia zarówno od przodu, jak i od tyłu. Warto zaznaczyć, że podobne urządzenia wkrótce mają być instalowane przy polskich drogach.

Źródło: PAP, motofilm.pl, zdjęcia główne podglądowe: Łukasz Elszkowski, motofilm.pl