Tak gra 8 cylindrów pod maską szwedzkiego auta. “W życiu byś nie powiedział, że to Volvo” (wideo)

Auta marki Volvo kojarzą się nam przede wszystkim z bezpieczeństwem, spokojem i komfortem. Aktualnie, oprócz aut elektrycznych, znajdziemy w ofercie modele z silnikami o pojemności maksymalnie 2.0 litrów.

W przeszłości wyglądało to oczywiście nieco inaczej. Być może jeszcze pamiętasz genialnie brzmiące 5-cylindrowce, które w genialny sposób cieszą uszy kierowcy.

Ciary przechodzą. Tak brzmi stare dobre Volvo. Dziś już tylko 2.0 R4 i V-MAX 180 km/h (wideo)

W niektórych modelach mogliśmy również znaleźć jednostki 8-cylindrowe. Na załączonym nagraniu wideo zobaczysz jak może brzmieć V8 pod maską Volvo S80 i XC90 pierwszej generacji.

Jednostka ta została zaprojektowana przez firmę Yamaha. Wiele komponentów powstawało zatem w Japonii i dopiero później trafiały pod maskę szwedzkich aut.

Mamy tu oczywiście do czynienia z egzemplarzami ze zmodyfikowanym układem wydechowym. Brzmi to jednak na tyle dobrze, że wielu z nas z pewnością po samym dźwięku nie zgadnie, że ma do czynienia z Volvo.

Polak zrobił sobie “Batmobil” ze starego Volvo. “Pięć cylindrów na przelocie robi terror” (wideo)

Jednostka ta ma pojemność 4.4 litra i seryjnie generuje moc 315 koni mechanicznych oraz moment obrotowy wynoszący 440 niutonometrów. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h wynosi 7,3 sekundy, a prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 210 km/h.