Audi RS4 i RS5 (2022) z pakietem Competition. W seryjnym aucie “pokręcisz gwintem” (wideo)

Całkiem niespodziewanie Audi zaprezentowało delikatne odświeżenie swoich sportowych modeli oznaczonych cyferkami 4 oraz 5. Klienci decydujący się na te auta będą mogli je zamówić z pakietem Competition lub Competition Plus.

U polskich dilerów taka opcja będzie dostępna od lipca 2022 roku dla Audi RS4 Avant, Audi RS5 Coupe oraz Audi RS5 Sportback. Zmiany są zarówno stylistyczne jak i mechaniczne.

Audi RS4 Avant Competition Plus
Audi RS4 Avant Competition Plus

Abt Audi RS4-S Avant Quattro. Ten “rodzinny bombowiec” robi 0-100 km/h w 3,49 s (wideo)

Na zewnątrz znajdziesz wiele czarnych elementów, takich jak oznaczenia marki i modelu. Po raz pierwszy można też zamówić te modele z nadwoziem pokrytym czarnym lakierem Sebring Black z efektem kryształowym.

W standardzie auto otrzymuje też matowy pakiet karbonowy. W środku pojawiło się czarne (piano black) wykończenie boczków foteli sportowych i możliwość wyboru nowego rodzaju tapicerki Dinamica / Pearl Nappa.

Audi RS5 Coupe Competition Plus
Audi RS5 Coupe Competition Plus

To co najciekawsze zadziało się jednak pod skórą. W skład pakietu Competition wchodzi nowy układ wydechowy RS plus, układ kierowniczy o zmienionym przełożeniu 1:13,1 i ulepszony mechanizm różnicowy.

Inżynierowie przeprogramowali komputer sterujący skrzynią biegów i systemem ABS. Zmiany przełożeń są szybsze, a ceramiczny układ hamulcowy pozwala na skrócenie drogi hamowania ze 100 km/h o 2 metry.

Audi RS5 Coupe Competition Plus
Audi RS5 Coupe Competition Plus

Decydując się na pakiet Competition Plus dodatkowo otrzymasz gwintowane zawieszenie oraz opony Pirelli P Zero Corsa. Standardowo auto jest niższe o 10 milimetrów, ale możesz ręcznie zmniejszyć prześwit o kolejne 10 milimetrów.

Amortyzatory posiadają trzy stopnie regulacji twardości, a stabilizatory są jeszcze sztywniejsze. Moc 2.9 litrowego silnika V6 nie uległa zmianie. Nadal jest to 450 koni mechanicznych, a moment obrotowy wynosi 600 niutonometrów.

Audi RS4 Avant Competition Plus
Audi RS4 Avant Competition Plus

Zastosowanie pakietu pozwala na skrócenie czasu przyspieszenia do 100 km/h. W przypadku RS4 Avant jest to 3,9 sekundy, a w RS5 Coupe i Sportback 3,8 sekundy. Ogranicznik prędkości maksymalnej został podniesiony do 290 km/h.

Polak zbudował jedno z najszybszych Audi RS5 B9 na świecie. Jego Sportback ma 625 KM (wideo)

Polskich cen pakietów jeszcze nie znamy. W Niemczech natomiast za opcję Competition trzeba dopłacić 7 875 euro, a za Competition Plus 11 875 euro. Według aktualnego kursu jest to odpowiednio 36 650 złotych oraz 55 250 złotych.