Cupra Formentor 2020 oficjalnie: pierwszy model opracowany specjalnie dla Cupry będzie PHEV

Po spektakularnej premierze Cupry Leona 2020 przyszła pora na model opracowany specjalnie od podstaw dla marki Cupra. Przed Wami Formentor w wersji produkcyjnej, który jest SUV-em nazwanym na cześć najpiękniejszego oraz dzikiego przylądka na hiszpańskiej wyspie Majorka w archipelagu Belaerów.

Cupra Formentor 2020 – dane techniczne, wymiary

Cupra Formentor 2020 ma długość 4,450 milimetrów i szerokość 1,839 milimetrów. Wysokość 1,511 milimetrów i rozstaw osi 2,860 milimetrów zapewniają sporą przestrzeń dla wszystkich pasażerów w kabinie. Pojemność bagażnika wynosi 450 litrów.

Formentor standardowo stoi na 19-calowych aluminiowych kołach w kolorze miedzi, które skrywają 18-calowe hamulce Brembo o wysokiej wydajności. Formentor dostępny jest z szeroką paletą dostępnych kolorów, w tym z trzema specjalnymi farbami (Graphene Grey, Desire Red i Dark Camouflage) i dwoma kolorami matowymi (Petrol Blue Matt i Magnetic Tech Matt).

Producent zapowiada w Formentorze materiały wykończeniowe wysokiej klasy, miedziane detale i szczotkowane aluminium. Fotele kubełkowe dostępne są w kolorze czarnym i niebieskim. Jeśli chodzi o multimedia, do dyspozycji kierowcy będą 12-calowy wyświetlacz dotykowy systemu multimedialnego i cyfrowy zestaw wskaźników. Jest oczywiście możliwość sparowania systemu ze smartfonem poprzez Apple CarPlay i Android Auto.

Cupra Formentor 2020 – silniki, napęd, PHEV, bateria

Cupra Formentor zostanie wprowadzona na rynek z dwoma układami napędowymi. Na szczycie oferty znajduje się wariant benzynowy o pojemności 2,0 l TSI o mocy 310 koni mechanicznych i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik ten będzie połączony z technologią 4Drive.

Drugą możliwością jest wybór Formentora wyposażonego w napęd hybrydowy typu plug-in, który składa się z 1,4 l silnika benzynowego TSI o mocy 150 koni mechanicznych połączonego z jednostką elektryczną o mocy 115 koni mechanicznych i akumulatorem o pojemności 13 kWh. Łączna moc zespołu napędowego wynosi 245 koni mechanicznych oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zasięg elektryczny to maksymalnie 50 kilometrów.

Obie wersje silnikowe współpracują z dwusprzęgłową przekładnią DSG z technologią shift-by-wire. Nie brakuje również zawieszenie DCC i progresywnego układu kierowniczego.

Cupra Formentor 2020 – jakie systemy bezpieczeństwa?

Hiszpański SUV został wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa, w tym systemy Predictive Adaptive Cruise Control, Emergency Assist, Travel Assist, Side (monitoring martwego pola) i Exit Assist (zapobiegający otwarciu drzwi w przypadku wykrycia zbliżającego się pojazdu lub innej przeszkody).

Formentor – kiedy w sprzedaży?

Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się w ostatnim kwartale 2020 roku. Nie ma jeszcze polskiego cennika modelu.