Ostatni moment na zakup taniego Porsche. Marka staje się dostępna dla mniejszego grona klientów

Wśród marek motoryzacyjnych znajdziesz takie, które dla wielu miłośników motoryzacyjnych są czymś wyjątkowym. Posiadanie auta od danego producenta może być spełnieniem marzeń. Dla jednych będzie to samochód marki BMW czy Mercedes, a dla innych Porsche czy Ferrari. W przypadku ostatniego z wymienionych poprzeczka pozwalająca na wejście w posiadanie takiego modelu jest postawiona dość wysoko. Jeśli chodzi natomiast o Porsche, wciągu najbliższych miesięcy sprawa dość mocno się zmieni, niestety na niekorzyść dla klientów.

  • Najtańsze modele znikają z oferty Porsche
  • Wszystkiemu winna jest Unia Europejska
  • 718 Cayman, 718 Boxster oraz Macan to jedyne auta, których cena startuje poniżej 300 000 złotych brutto

Auta marki Porsche kojarzą się z tradycją, wysokimi osiągami, genialnym prowadzeniem oraz naprawdę świetną jakością wykończenia. Większość oczywiście marzy o którejś z wersji modelu 911, ale producent ten ma do zaoferowania sporo innych, bardziej wszechstronnych samochodów.

Wielu może uważać, że wejście do grona klientów Porsche jest nieosiągalne, że wszystkie samochody ze Stuttgartu-Zuffenhausen są piekielnie drogie. Ludzie zapominają, że w najtańsze nowe Porsche to wydatek mniej niż 300 000 złotych brutto. Moim zdaniem nie jest to wygórowana kwota jeśli chodzi o produkt klasy premium.

Porsche Macan S
Porsche Macan S

Jeśli właśnie zapaliła Ci się lampka i uznałeś, że może jednak warto sprawdzić co Porsche ma do zaoferowania, radziłbym Ci się pospieszyć. Można śmiało powiedzieć, że auta za mniej niż 300 000 złotych już się kończą i wkrótce próg wejścia do rodziny Porsche będzie znacznie wyższy.

Najtańsze nowe Porsche za mniej niż 300 000 złotych? Jeszcze tylko przez chwilę

Wszystkiemu winna jest niestety Unia Europejska. Kilkukrotnie już wspominaliśmy na naszym portalu, że w związku z nowymi przepisami pewne modele muszą zostać usunięte z oferty marki Porsche.

Chodzi o regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa w samochodach. Najpierw usłyszeliśmy o wycofaniu spalinowego Porsche Macana, a następnie o rodzinie modelowej o oznaczeniu 718. W tym drugim przypadku będą pewne wyjątki, ale nie oznacza to, że nadal będzie można kupić nowe Porsche w dość atrakcyjnej cenie.

Porsche Macan T
Porsche Macan T

Spalinowe Porsche Macan to świetny SUV, który genialnie się prowadzi i oferuje wystarczająco dużo przestrzeni w środku. Niedawno jego cennik trochę wzrósł i aktualnie za podstawowy wariant trzeba zapłacić 298 000 złotych brutto. Pamiętam, że jeszcze w marcu 2023 roku było to 279 000 złotych brutto.

Jeśli natomiast rozglądasz się za sportowym, dwuosobowym modelem, to jeszcze przez chwilę jesteś w stanie kupić Porsche 718 Boxster lub 718 Cayman. Zależy oczywiście, czy masz ochotę na jazdę z wiatrem we włosach czy jednak preferujesz sztywniejsze, zamknięte nadwozie.

Porsche 718 Boxster (982) 2.0 B4 300 KM PDK. Czystą radość z jazdy dostajesz w standardzie

Aktualnie cennik 718 Boxstera zaczyna się od 297 000 złotych brutto, a 718 Caymana od 287 000 złotych brutto – to obecnie najtańsze nowe Porsche w ofercie. W styczniu 2023 roku było to odpowiednio 275 000 złotych brutto i 265 000 złotych brutto. Już niedługo w ofercie pozostaną tylko topowe warianty o oznaczeniu GT4 RS oraz RS Spyder, których cena może powalić na kolana. Za 500-konny wóz z 6-cylindrowym silnikiem 4.0 Porsche życzy sobie co najmniej 807 000 złotych brutto.

Wkrótce będziesz musiał wydać około 400 tysięcy złotych

Gdy już ostatecznie zniknie możliwość zamawiania spalinowego Macana i 718, najtańszym modelem w ofercie stanie się SUV w wydaniu elektrycznym. Porsche Macan 4 aktualnie startuje w cenniku od 386 000 złotych brutto, więc równe 99 000 złotych więcej niż za najtańsze Porsche do tej pory (718 Cayman).

Naturalnie, żaden z klientów nie wyjedzie z salonu tzw. „golasem” i z pewnością dorzuci kilka opcji wyposażenia, co oczywiście spowoduje przekroczenie progu 400 000 złotych. Aby zatem stać się właścicielem nowego Porsche będzie trzeba wkrótce mocniej się postarać.

Ile może kosztować Porsche Macan? Kwota zwala z nóg

Lista wyposażenia dodatkowego jest naprawdę imponująca i być może nawet nie zdajesz sobie sprawy jak mocno da się „doklikać” w konfiguratorze elektrycznego Macana. Osobiście postanowiłem to sprawdzić i udało mi się dobić do kwoty ponad 779 000 złotych brutto.

Pragnę tylko zauważyć, że nie jest to jeszcze pełnia możliwości. W konfiguratorze nie ma jeszcze opcji wyboru lakieru z palety Paint To Sample lub Paint To Sample Plus. Jeśli ktoś zdecyduje się na coś takiego, wtedy cena podskoczy o kolejne kilkadziesiąt, a może i nawet ponad sto tysięcy złotych.

Porsche 718 Boxster
Porsche 718 Boxster, fot. Łukasz Elszkowski, motofilm.pl

Elektryczny następca rodziny 718 powinien zadebiutować jeszcze przed końcem 2024 lub na początku 2025 roku. Nie wiadomo oczywiście jaka będzie jego cena, ale obstawiam, że również znacznie przewyższy ona obecny cennik spalinowego 718.

Jeśli więc zawsze miałeś marzenie, aby parkować w swoim garażu nowe Porsche, jest to ostatni gwizdek aby je spełnić. Wydając przy tym całkiem rozsądne pieniądze.

Źródło: Cennik Porsche Polska, motofilm.pl