Ceny tankowania i ładowania w Europie. Gdzie oszczędzisz, a których krajów unikać?

Sprzyjająca pogoda, z jaką Polacy mieli do czynienia w ubiegły weekend napawa optymizmem. Wiosna wkracza coraz śmielej i średnie temperatury wskazywane przez termometry stają się coraz wyższe. W głowach wielu z nas z pewnością pojawiają się już pomysły dotyczące wyjazdów. Jak aktualnie kształtują się ceny paliw w Unii Europejskiej?

  • Jak kształtują się średnie ceny paliw w Unii Europejskiej?
  • Eurostat opublikował raport z początku kwietnia 2024 roku
  • Gdzie zapłacisz najmniej, a gdzie najwięcej za litr PB95, oleju napędowego i LPG?
  • Ile kosztuje ładowanie elektryka?

Dzięki Europejskiemu Urzędowi Statystycznemu mamy jasne informacje dotyczące średnich cen na rynkach całej wspólnoty. Najnowszy raport pochodzi z 4 kwietnia 2024 roku i postanowiłem mu się przyjrzeć.

Z ogólnodostępnych dokumentów jesteś w stanie wyczytać średnie krajowe ceny benzyny 95, oleju napędowego czy gazu LPG. Porównanie ich w jednej walucie (EUR) daje nam pogląd na to, gdzie za tankowanie zapłacimy najmniej, a gdzie nasz portfel ucierpi najmocniej.

Porsche 911 tankowanie
Porsche 911 tankowanie

Dzięki temu łatwiej jest nam zaplanować zagraniczny wyjazd i nie powinniśmy być zaskoczeni przy dystrybutorze. Warto jednak pamiętać, że są to średnie ceny, które w zależności od lokalizacji czy regionu mogą się różnić. Zazwyczaj znacznie więcej zapłacisz przy głównych drogach i autostradach. Zawsze polecam poświęcić kilka minut więcej i zjechać z trasy do najbliższej miejscowości. Oszczędność na pełnym baku może być naprawdę spora.

Jaka cena benzyny PB95?

Według danych z początku kwietnia 2024 roku, średnia cena litra benzyny 95 z 27 krajów Unii Europejskiej wyniosła 1,781 euro. W przeliczeniu na złotówki po kursie z dnia 8 kwietnia 2024 roku jest to 7,61 zł. W krajach, w których obowiązuje waluta euro średnia wartość była wyższa i wyniosła 1,833 euro, czyli 7,83 zł.

Dwa państwa Unii Europejskiej, wybijają się przed szereg i oferują najniższy koszt tankowania samochodu z silnikiem benzynowym. Na pierwszym miejscu uplasowała się Malta ze średnią ceną 1,340 euro za litr (5,72 zł), a druga pozycja na podium należy do Bułgarii, gdzie za litr zapłacisz średnio 1,345 euro (5,74 zł). Następna na liście jest Rumunia z wartością 1,461 euro za litr PB95 (6,24 zł).

Na pełnym baku za 280 zł przejedzie aż 1050 kilometrów. Możesz nie znać nazwy tego modelu

Drugi biegun rankingu to państwa, w których tankowanie samochodu będzie najbardziej bolesne dla portfela. Trzecia od końca jest Grecja, w której za litr benzyny 95 płaci się średnio 1,943 euro (8,30 zł). Jeszcze więcej, bo 2,053 euro (8,77 zł) zapłacisz w Holandii.

Niechlubnym rekordzistą na początku kwietnia 2024 roku została Dania, gdzie na paliwo trzeba wydać najwięcej. Za litr benzyny PB95 trzeba tam średnio zapłacić 2,086 euro, czyli 8,91 zł. Napełnienie zbiornika o pojemności 50 litrów będzie tam więc kosztowało około 440 złotych.

Jadąc Dieslem zapłacisz mniej

Samochody z silnikami Diesla powoli znikają z ofert wielu marek, ale nie oznacza to oczywiście, że zaczyna ich brakować na drogach. Nadal jest to bardzo popularny rodzaj napędu i użytkownicy bardzo go cenią. Jak zatem cenią olej napędowy stacje benzynowe w Unii Europejskiej?

Ponad 1000 kilometrów w Audi Q8 po liftingu. Można to zrobić bez tankowania

Średnia cena litra tego paliwa we wszystkich krajach UE wyniosła na początku kwietnia 1,680 euro, czyli około 7,17 zł. W państwach, w których obowiązuje waluta euro było to nieco więcej, a dokładnie 1,707 euro (7,29 zł) za litr.

Ponownie, najbardziej atrakcyjne ceny oferują: Malta, Bułgaria i Rumunia. W tym pierwszym kraju za litr oleju napędowego trzeba zapłacić średnio 1,210 euro, czyli około 5,13 zł. W Bułgarii jest to już 1,378 euro (5,88 zł), a w Rumunii 1,492 euro (6,37).

Jeśli chodzi o najwyższe ceny w UE, podium wygląda nieco inaczej niż w przypadku benzyny PB95. Na trzecim miejscu uplasowała się Holandia z ceną 1,798 euro (7,68 zł) za litr Diesla, a drugie miejsce przypadło Belgii z wynikiem 1,827 euro (7,80 zł). Najwięcej za ropę zapłacisz w Finlandii, gdzie średnia cena wyniosła 1,917 euro (8,19 zł).

Ile kosztuje LPG w krajach UE?

W raporcie nie mogło zabraknąć również cen gazu LPG, z którego dość chętnie korzystają kierowcy. Dacia Sandero, która również jest oferowana z fabryczną instalacją gazową, była w lutym 2024 najchętniej kupowanym nowym autem w Europie. W tym przypadku Eurostat nie podał jednak średnich wartości z całej wspólnoty, a jedynie poszczególne ceny ze wszystkich krajów.

Dacia Sandero
Dacia Sandero

Okazuje się, że najtaniej na gazie LPG można jeździć w Bułgarii i Litwie, gdzie średnia cena jest bardzo podobna. Bułgaria to 0,619 euro (2,64 zł) za litr, a Litwa 0,621 euro (2,65 zł) za litr. Co ciekawe, trzecie miejsce na podium zajmuje Polska, gdzie musimy płacić średnio 0,673 euro (2,87 zł) za litr LPG.

Najdroższego tankowania gazu LPG doświadczysz w Hiszpanii, Francji oraz w Niemczech. Na Półwyspie Iberyjskim stacje benzynowe życzą sobie średnio 0,944 euro (4,03 zł) za litr LPG, a w kraju Napoleona Bonaparte 0,983 euro (4,20 zł). Za gaz najwięcej płacimy w Niemczech, gdzie średnia cena to aż 1,005 euro (4,29 zł) za litr.

Wybierając się autem z instalacją gazową w podróż warto pamiętać o odpowiednich przejściówkach. W różnych krajach obowiązują różne standardy gniazd do tankowania i nawet w Niemczech należy mieć specjalny adapter.

A ile zapłacisz za ładowanie elektryka?

Samochody elektryczne coraz częściej są wykorzystywane również do podróżowania. W Polsce średnia cena 1 kWh na publicznej stacji ładowania to 2,31 zł, a ile kosztuje to w innych krajach Unii Europejskiej? Wskazuje to raport znaleziony na portalu europa.eu.

Audi Q8 e-tron 55 S line
Audi Q8 e-tron 55 S line ładowanie

Krajem, w którym najtaniej naładujesz auto elektryczne jest Chorwacja. Średnio trzeba tam zapłacić 0,33 euro za 1 kWh, czyli około 1,41 zł. Kolejne miejsca zajmuje Norwegia i Portugalia z wynikiem 0,40 euro za 1 kWh (1,71 zł).

Najdroższego podróżowanie samochodem bezemisyjnym doświadczysz w Austrii, Niemczech i we Włoszech. Włochy to średnia cena energii 0,70 euro za 1 kWh (2,99 zł), a w Niemczech za doładowanie 1 kWh zapłacisz 0,81 euro (3,46 zł). Najdrożej jest w Austrii, gdzie średnia cena 1 kWh wynosi 0,94 euro, czyli około 4,01 zł.

Warto jednak pamiętać że są to średnie wartości i tutaj odchylenia potrafią być naprawdę duże. Przypominam, że wskazane wyżej ceny dotyczą początku kwietnia i w przypadku planowania majówki mogą się one już nieco zmienić. Pozycje w rankingu nie powinny jednak ulec poważnym zmianom.

Źródło: Eurostat, europa.eu, motofilm.pl