W końcu nowy SUV nie z Chin i poniżej 80 tys. zł. To będzie hit sprzedaży w Polsce

Po długim oczekiwaniu, polscy klienci w końcu poznali cennik nowej Dacii Duster. Auto zadebiutowało w ostatnich dniach listopada 2023 roku i dopiero teraz importer uświadomił nas ile ten SUV będzie kosztował w Polsce.

  • Dacia Duster trafia do polskiej oferty
  • Cennik rumuńskiego SUV-a startuje od 79 900 złotych brutto
  • Dostępne są cztery wersje wyposażenia i cztery warianty napędowe
  • Auta pojawią się w salonach już w czerwcu 2024 roku

Dacia Duster to jeden z najbardziej popularnych SUV-ów na polskim rynku. Nasi rodacy pokochali ten samochód ze względu na świetne możliwości, praktyczność, ekonomię jazdy oraz oczywiście niską cenę zakupu.

Owszem, na przestrzeni lat, kwota jaką trzeba było zostawiać w salonie urosła dość mocno. Pamiętam, że jeszcze w 2014 roku wystarczyło około 40 000 złotych, aby cieszyć się nowym Dusterem. Teraz jest dwa razy drożej, ale i tak uważam cenę za atrakcyjną.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

Nowa Dacia Duster – cennik w Polsce

Na polski rynek przewidziano cztery wersje wyposażenia kompaktowego SUV-a z Rumunii. Klienci mają do wyboru odmiany Essential, Expression, Extreme oraz Journey.

Pod maską znajdziesz jeden z czterech wariantów napędowych, z czego pełna gama dostępna jest wyłącznie w dwóch najdroższych pozycjach z cennika, czyli Extreme lub Journey. Kupując jedną z dwóch tańszych odmian jesteś skazany na bazowy napęd.

Cennik otwiera Dacia Duster Essential, z którą musisz zapłacić 79 900 złotych brutto. W standardzie otrzymujesz między innymi relingi dachowe, manualną klimatyzację, tempomat i ogranicznik prędkości oraz nowy system multimedialny Media Control z czterema głośnikami.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

Jak już wspomniałem, tutaj nie masz aktualnie możliwości wyboru silnika. Auto oferowane jest wyłącznie ze 100-konną jednostką 1.0 R3 Turbo ECO-G 100, czyli z fabryczną instalacją LPG. Napęd przekazywany jest na przednią oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej.

Taki sam układ napędowy jest jedyną opcją w przypadku wyższej wersji wyposażenia Expression, którą wyceniono na 87 900 złotych brutto. W standardzie otrzymujesz oczywiście więcej opcji, jak chociażby 17-calowe felgi aluminiowe, kamerę cofania, 10-calowy wyświetlacz systemu multimedialnego i 7-calowy ekran wirtualnego kokpitu.

Pełna gama silnikowa tylko w najbogatszych wersjach

Dopiero decydując się na wersję Extreme lub Journey będziesz miał możliwość wyboru innych jednostek napędowych. Oba wspomniane warianty startują od kwoty 93 900 złotych brutto i w tej cenie dostajesz 100-konny silnik benzynowy z instalacją LPG.

Do wyboru są jeszcze trzy warianty, z czego dwa to 3-cylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1.2 litra i mocy 130 koni mechanicznych. Miękka hybryda TCe może być natomiast skonfigurowana z napędem na przednią oś lub obie osie.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

W obu przypadkach otrzymujesz 6-biegową przekładnię manualną i cena w wersji Extreme i Journey jest taka sama. Za wariant z napędem na przód zapłacisz 100 900 złotych brutto, a chcąc skorzystać z napędu 4×4 musisz się liczyć z wydatkiem 112 400 złotych brutto.

Ostatnią opcją napędową jest hybryda o mocy 140 koni mechanicznych. Pod maską takiego auta pracuje 4-cylindrowa jednostka 1.6 zespolona z przekładnią automatyczną multi-mode.

Taki wariant znajduje się aktualnie na najwyższej pozycji w cenniku, gdyż trzeba za niego zapłacić 117 400 złotych brutto. I to niezależnie czy wybierasz wersję Extreme czy Journey.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

W standardzie otrzymujesz między innymi dostęp bezkluczykowy, automatyczną klimatyzację, oświetlenie LED czy automatyczny hamulec ręczny. Pełną listę opcji znajdziesz w konfiguratorze na stronie producenta.

Dacia Duster podejmuje rękawice i chce walczyć z Chińczykami

Na polskim rynku ostatnio pojawiło się kilku graczy, którzy oferują stosunkowo tanie SUV-y. Mam tu na myśli producentów z Chin, takich jak BAIC czy MG.

Dacia ma nadzieję, że uda jej się przekonać klientów do swojego produktu, oferując atrakcyjną cenę i układy napędowe. Żaden z samochodów z Chin nie jest bowiem dostępny z napędem wyposażonym w instalację LPG.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

BAIC Beijing 3 startuje od 78 900 złotych brutto i skrywa pod maską benzyniaka 1.5 o mocy 136 koni mechanicznych. MG ZS natomiast to 79 800 złotych brutto i również silnik 1.5, choć generujący jedynie 106 koni mechanicznych.

Zamówienia nowej Dacii Duster startują już dzisiaj, 26 marca 2024 roku. Pierwsze samochody powinny pojawić się u dilerów już w czerwcu 2024 roku.

Źródło: Dacia Polska, motofilm.pl