To jedna z najważniejszych premier 2023 roku? Oto nowa Dacia Duster

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że marka Dacia jest bardzo bliska sercom wielu polaków. Samochody oferowane przez tego rumuńskiego producenta cechują się bardzo atrakcyjną ceną w stosunku do tego, co oferują.

Do grona najbardziej popularnych SUV-ów na polskim rynku należy Dacia Duster. Auto, które zadebiutowało w 2010 roku, sprzedało się do teraz w liczbie ponad 2 300 000 egzemplarzy.

W 2022 roku był to najchętniej kupowany SUV w Europie. Auto jest produkowane w rumuńskich zakładach Dacii w miejscowości Pitesti, skąd każdego dnia wyjeżdża około 1000 nowych egzemplarzy Dustera.

Dacia Duster
Na początku 2022 roku wyprodukowano Dacię Duster z numerem 2 000 000

Istnieje bardzo duża szansa na to, że wkrótce wyniki te ulegną poprawie. Właśnie zadebiutowała trzecia generacja rumuńskiego SUV-a, w której znajdziemy sporo nowoczesnych rozwiązań oraz w końcu napęd hybrydowy.

Oto Dacia Duster trzeciej generacji

Nowa Dacia Duster zachwyca stylistyką, która teraz jest jeszcze bardziej muskularna. Możemy tu zauważyć sporo nawiązań do koncepcyjnego modelu Bigster, który został nam zaprezentowany już w styczniu 2021 roku.

2024 Dacia Duster
Nowoczesne nadwozie jest chronione z każdej strony
2024 Dacia Duster
Ukryta klamka w tylnych drzwiach to bardzo ciekawy zabieg stylistyczny

„Zanim przystąpiliśmy do prac nad stylistyką nowego Dustera, zajęliśmy się dopracowaniem proporcji nadwozia, aby spotęgować wrażenie mocy… Rozpoczęcie prac od doboru właściwych proporcji pozwala uniknąć konieczności uciekania się później do różnych stylistycznych sztuczek” – mówi David Durand, dyrektor ds. designu Dacii

Karoseria Dustera chroniona jest z każdej strony osłonami z tworzywa, które znajdziemy na zderzakach, nadkolach i progach. Sprawia to wrażenie naprawdę solidnego samochodu.

Z przodu możesz zauważyć nową sygnaturę świetlną w reflektorach, które są połączone paskami przebiegającymi przez grill z nowym logo marki. Tył również wygląda bardzo nowocześnie dzięki zastosowaniu lamp o trójkątnym kształcie.

2024 Dacia Duster
Na grillu nie mogło zabraknąć nowego logo Dacii
2024 Dacia Duster
Napompowane nadkola podkreślają jak silny jest to samochód

Bardzo ciekawie zaprojektowano linię boczną. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mamy do czynienia z 3-drzwiowym SUV-em. Z tylnych drzwi zniknęły klasyczne klamki. Zostały one sprytnie ukryte w słupkach C.

Praktyczne i przestronne wnętrze

Wnętrze zostało całkowicie przemodelowane i nareszcie wygląda bardzo nowocześnie. W centralnej części deski rozdzielczej umieszczono duży ekran dotykowy o przekątnej 10.1 cala, na którym wyświetlany jest nowy system multimedialny z nawigacją, monitorem 4×4 i bezprzewodową obsługą Apple CarPlay i Android Auto.

Na szczęście, wiele funkcji możemy obsłużyć za pomocą fizycznych przycisków. Za to należy się duży plus. Przed oczami kierowcy znajduje się natomiast 7-calowy monitor wirtualnego kokpitu z konfigurowalnymi motywami.

2024 Dacia Duster
Nowoczesne wnętrze z praktycznymi rozwiązaniami
2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

Dacia pomyślała o praktyczności i zaprezentowała specjalny system mocowań YouClip. W różnych miejscach w aucie znajdują się specjalne klipsy, do których możemy podpiąć dedykowane akcesoria takie jak uchwyt na telefon, tablet, uchwyt na kubek czy latarki.

W wersji z napędem na cztery koła znajdziemy dodatkowo możliwość wyboru trybu jazdy. Kierowca ma do dyspozycji: Auto, Śnieg, Błoto/Piasek, Off-Road oraz Eco.

2024 Dacia Duster
System YouClip wydaje się być bardzo interesującym rozwiązaniem

Nowa Dacia Duster oferuje nieco więcej przestrzeni niż poprzednik. Bagażnik ma pojemność 472 litrów, a opcjonalne relingi dachowe będą w stanie przewieźć bagaż o masie do 80 kilogramów.

Co pod maską? Niestety, brak Diesla

Najważniejszą nowością są natomiast zmiany w gamie silnikowej. Z oferty znika Diesel 1.5 dCi, co z pewnością sprawi, że wielu klientów będzie miało smutną minę.

W ofercie znajdziemy benzynowy silnik 3-cylindrowy TCe o pojemności 1.2 litra i mocy 130 koni mechanicznych. Jest on wyposażony w układ miękkiej hybrydy i dostępny będzie w wersji z napędem na przednią oś lub na cztery koła. W tym przypadku otrzymujemy 6-stopniową skrzynię manualną.

2024 Dacia Duster
Na relingach przewieziemy bagaż o masie do 80 kilogramów

Drugą opcją jest 100-konny silnik benzynowy z fabryczną instalacją gazową. 50-litrowy bak paliwa oraz zbiornik gazu o tej samej pojemności mają zapewnić zasięg na poziomie nawet 1300 kilometrów.

Dacia Duster nareszcie dostępna będzie w wersji hybrydowej. Pod maską takiego auta znajduje się 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra oraz dwie jednostki elektryczne.

Jeden z silników bezemisyjnych generuje 50 koni mechanicznych, drugi natomiast jest zintegrowany z rozrusznikiem. Łącznie otrzymujemy moc 140 koni mechanicznych.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

Na pokładzie znajduje się mała bateria o pojemności 1.2 kWh, dzięki której w najbardziej paliwożernych momentach jazdy auto będzie korzystało z napędu elektrycznego. Dacia deklaruje, że podczas poruszania się po mieście, nawet przez 80 procent podróży będziemy jechali w trybie EV.

Trzecia generacja Dacii Duster nie ma jeszcze polskiego cennika. Nie podano również informacji dotyczącej daty wprowadzenia auta na rynek. Najpewniej stanie się to w pierwszym kwartale 2024 roku.

Źródło: Dacia, motofilm.pl