Volkswagen Golf będzie produkowany w Polsce. Niemcy już podjęli decyzję

Trudno chyba znaleźć osobę, która nie ma pojęcia jak wygląda Volkswagen Golf. Jest to jeden z najpopularniejszych samochodów w historii motoryzacji i aktualnie na rynku obecna jest jego ósma generacja.

Od 1974 roku w Wolfsburgu zbudowano ponad 35 milionów egzemplarzy tego modelu. Już w 2024 roku do salonów trafi ulepszony Volkswagen Golf Mk8 po faceliftingu.

W sieci właśnie pojawiła się informacja, że jeszcze przed końcem tej dekady Volkswageny Golfy będą produkowane w Polsce. Zajmą się tym zakłady w Poznaniu.

Volkswagen Golf eHybrid
Volkswagen Golf eHybrid

Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w Wielkopolsce. Aktualnie zatrudnionych tam jest około 9.5 tysiąca osób. Dla porównania, w momencie otwarcia spółki w 1993 roku były to zaledwie 43 osoby.

Volkswagen Golf z Poznania

W Polsce nie będzie oczywiście produkowany cały wolumen Volkswagena Golfa. Niemiecki producent zamierza przekazać zakładowi z Poznania część nadprodukcji.

Najprawdopodobniej wydarzy się to w 2027 lub 2028 roku, czyli po debiucie kolejnej, dziewiątej już generacji tego modelu. Nie uświadczymy tam już jednostek TSI oraz TDI. Nowy Golf dostępny będzie tylko w wersji elektrycznej.

Niedawno pojawiły się głosy, że w momencie pojawienia się nowego Golfa z oferty zniknie model ID.3. Nie będzie potrzeby produkowania dwóch elektrycznych hatchbacków segmentu C.

2023 Volkswagen ID.3
2023 Volkswagen ID.3

Niemcy w przyszłości zlecą Polakom budowę kolejnych elektrycznych modeli z rodziny SPACE. Pracownicy mogą być więc spokojni o swoje posady. Możliwa jest również konieczność naboru kolejnych osób.

Aktualnie z Poznania wyjeżdżają nowe egzemplarze modeli Caddy, Caddy Maxi, Caddy California, Transporter T6.1, Crafter, MAN TGE oraz Grand California. Portfolio jest więc dość szerokie.

Volkswagen Poznań
Pachnący nowością Volkswagen Crafter

Ponad 4 miliony pojazdów w 20 lat

Od początku działalności zakładów Volkswagen Poznań, czyli przez 20 lat, udało się zbudować ponad 4 miliony samochodów oraz 95 milionów komponentów. Z Polski odbywa się eksport na cały świat.

Produkcja odbywa się w czterech lokalizacjach rozmieszczonych w Poznaniu i okolicach. Są to: Poznań-Antoninek, Poznań-Wilda (odlewnia), Września oraz Swarzędz.

Volkswagen Poznań
Tak wyglądał w Poznaniu montaż Volkswagena T4 w 1993 roku

Możemy być dumni z naszych rodaków, którzy wykonują kawał dobrej roboty w poznańskich fabrykach Volkswagena. Zdobyli zaufanie niemieckiego producenta, który teraz powierza im nowe zadania.

Źródło: Volkswagen, motofilm.pl