Nowy Superb już zjeżdża z linii produkcyjnej. Skoda dokonała poważnej zmiany

Na początku listopada 2023 roku wiele par oczu skierowanych było w stronę czeskiej Pragi. Właśnie tam swoją premierę miała Skoda Superb czwartej generacji.

Teraz, dokładnie miesiąc później, Czesi poinformowali o wystartowaniu seryjnej produkcji tego flagowego modelu. Proces ten będzie się odbywał w Bratysławie.

Skoda zjedzie z tej samej linii co Volkswagen Passat

Do tej pory, Skoda Superb montowana była w zakładach ulokowanych w miejscowości Kvasiny. Takie przeniesienie pozwoli tamtej fabryce na zwiększenie liczby produkcji modelu Octavia.

2024 Skoda Superb produkcja
Wiele procesów wykonywanych jest ręcznie

Kolejną zaletą przenosin jest możliwość zwiększenia liczby produkcji aut elektrycznych w fabryce w Mladá Boleslav. Aktualnie w ofercie Skody jedynym w pełni bezemisyjnym modelem jest Enyaq, z którym niedawno miał do czynienia Sebastian.

W Bratysławie znajdują się hale Volkswagena, gdzie budowany będzie również nowy Passat. Nie jest żadną tajemnicą, że Skoda Superb jest technologicznym bliźniakiem auta z Wolfsburga.

„Wprowadzenie na rynek nowej generacji modelu jest zawsze wyjątkowym momentem dla całego zespołu. Dotyczy to szczególnie Superba w ramach projektu Beta+, który obejmował wspólny rozwój Škody Superb i Volkswagena Passata pod przewodnictwem Škody. Oprócz pomyślnego przeniesienia produkcji Superba do Bratysławy, inicjatywa ta stanowi dowód wysokiego poziomu umiejętności i wiedzy specjalistycznej Škody. Serdecznie dziękuję wszystkim współpracownikom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w realizację tego projektu.” – mówi Andreas Dick, członek zarządu Škoda Auto ds. produkcji i logistyki

Linia produkcyjna została znacznie zmodernizowana. Zamontowano tam ponad 500 nowych robotów i przystosowano fabrykę do montażu aut z napędem hybrydowym typu plug-in.

Zadbano również o ochronę środowiska. Warto wspomnieć chociażby o nowych komorach lakierniczych, które posiadają nowoczesne systemy cyrkulacji powietrza i potrafią wychwytywać lotne związki organiczne.

2024 Skoda Superb Kombi
2024 Skoda Superb Kombi

Skoda Superb sprzedaje się świetnie

Skoda Superb produkowana jest od 2001 roku. Od momentu debiutu pierwszej generacji tego auta udało się już sprzedać około 1 600 000 egzemplarzy tej flagowej limuzyny, to całkiem niezły wynik.

Czwarta generacja wprowadza sporo nowości, w tym hybrydowy układ napędowy typu plug-in oferujący bezemisyjny zasięg do 100 kilometrów. Wariant ten dostępny będzie jedynie w Superbie z nadwoziem kombi.

Aktualnie nie znamy jeszcze polskiego cennika nowej Skody. Volkswagen zdążył już umieścić ofertę swojego flagowego kombi. Najtańszy Passat z silnikiem 1.5 TSI to wydatek 163 390 złotych brutto.

Źródło: Skoda, motofilm.pl