Tak brzmi i przyspiesza limitowane Audi R8 GT RWD. Tylko 333 osoby mogły je kupić za ponad milion złotych (wideo)

Coraz większa liczba samochodów spalinowych wkrótce odejdzie w zapomnienie. Producenci albo w ogóle zrezygnują z kontynuacji modelu, albo zaprezentują w pełni elektrycznego odpowiednika.

Jednym z samochodów, które już wkrótce znikną z oferty, jest Audi R8. Sportowy supersamochód był dość popularny wśród miłośników szybkiej jazdy.

Niemcy oferowali ten model w dość dużej liczbie odmian. Mieliśmy do czynienia z autami wyposażonymi w napęd na cztery koła Quattro oraz wyłącznie na tylną oś.

Początkowo samochody te napędzane były przez silnik V8 4.2, a następnie w komorze pojawiło się wolnossące V10 o pojemności 5.2 litra. Biorąc łącznie obie generacje R8, kierowcy mieli do dyspozycji od 420 do 620 koni mechanicznych.

Audi R8 dla wybranych

Producent nie mógł pożegnać się z Audi R8 nie wypuszczając na rynek limitowanej edycji. W październiku 2022 roku zaprezentowano Audi R8 Coupe GT RWD.

Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD

Niemcy uznali, że wyprodukują ten wariant w liczbie zaledwie 333 egzemplarzy. Taki zabieg zapewnia, że w przyszłości samochody te z pewnością będą zyskiwały na wartości.

Audi R8 GT RWD wyposażono w najsilniejszy układ napędowy. Kierowca ma do dyspozycji wolnossące V10 o pojemności 5.2 litra, które generuje 620 koni mechanicznych i 565 niutonometrów.

Parametry te trafiają wyłącznie na tylne koła, więc przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 3,4 sekundy. Prędkość maksymalna to natomiast aż 320 km/h.

Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD

Autor załączonego nagrania wideo postanowił sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości. Wybrał do tego niemiecką autostradę, na której nie ma ograniczenia prędkości.

Osiągi robią wrażenie

Udało mu się uzyskać przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwające 3,54 sekundy i od 100 do 200 km/h 6,33 sekundy. Ze względu na wzmożony ruch na prędkościomierzu zobaczył „tylko” 318 km/h.

Oficjalnej ceny Audi R8 GT RWD z polskich salonów nie znamy. W Niemczech startowała ona od 225 000 euro, czyli około 1 040 000 złotych. Wiemy, że kilku naszych rodaków skusiło się na taki zakup. Gratulujemy wyboru.

https://youtu.be/P61nWubb8I4

Czy to jednak na pewno ostatnia edycja Audi R8? Nie jest to takie pewne, gdyż na mediach społecznościowych producenta pojawiła się tajemnicza zapowiedź.

Bardzo możliwe, że już wkrótce będziemy świadkami premiery jeszcze jednej limitowanej wersji Audi R8. Więcej dowiemy się już wkrótce, bo 12 września 2023 roku. Jest też natomiast szansa, że auto trafi tylko na rynek amerykański.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Audi USA (@audi)