Oto Audi R8 Coupe GT RWD (2022). Ostatnie spalinowe R8 V10 kupią tylko 333 osoby

Era samochodów spalinowych niestety powoli zbliża się ku końcowi. Na rynku zaczynają się pojawiać auta w edycjach, które mają być zwieńczeniem pewnej historii. Już od jakiegoś czasu w sieci krążą informacje na temat następcy Audi R8. Ten samochód ma posiadać już tylko i wyłącznie napęd elektryczny.

Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD

Z tej okazji Niemcy zaprezentowali nam ostatnią spalinową wersję tego modelu. Oto Audi R8 Coupe GT RWD. Nazwa GT była już kiedyś obecna w przypadku R8 pierwszej generacji. Zbudowano wtedy jedynie 333 egzemplarze takiego wariantu.

Tym razem również mamy do czynienia z limitowaną produkcją, i również będą to jedynie 333 sztuki na cały świat. Polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale w Niemczech startuje ona od 225 000 euro, czyli około 1 080 000 złotych.

Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD

V10 generuje 620 KM

Audi R8 Coupe GT RWD skrywa w komorze silnika wolnossącą jednostkę V10 o pojemności 5.2 litra. W tym przypadku generuje ona 620 koni mechanicznych i 565 niutonometrów momentu obrotowego.

Parametry te trafiają na tylne koła za pośrednictwem dwusprzęgłowej skrzyni o 7 przełożeniach. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h wynosi 3,4 sekundy, a prędkość maksymalna to 320 km/h.

Z zewnątrz rozpoznasz Audi R8 w wersji GT po karbonowym bodykicie. Jest on nie tylko funkcjonalny aerodynamicznie, ale również pozwala zaoszczędzić na masie.

Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD

Standardowym wyposażeniem są również ceramiczne hamulce, kubełkowe fotele czy lekkie, 20-calowe felgi z oponami Michelin Sport Cup 2. Ostatni wariant Audi R8 waży 1570 kilogramów.

Opcjonalnie możemy dokupić gwintowane zawieszenie. Pozwoli ono na jeszcze bardziej precyzyjne ustawienia jego pracy i możliwość poprawienia kolejnych czasów okrążeń.

Audi R8 Coupe GT RWD posiada również specjalny tryb jazdy do driftu. System monitoruje szybkość obrotu tylnych kół, kąt skrętu przednich kół, poziom wciśnięcia gazu i aktualny bieg. Następnie ułatwia kierowcy wykonanie efektownego poślizgu bez utraty panowania nad autem.

Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD

Auto dostępne będzie w trzech kolorach nadwozia: Matte Suzuka Grey, Tangorot Metallic oraz Daytona Gray Metallic. Wewnątrz znajdziesz specjalne naszycia na fotelach, czerwone pasy bezpieczeństwa, sporo alcantary i karbonu.

Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD
Audi R8 Coupe GT RWD

Naszym zdaniem jest to najlepiej wyglądający wariant Audi R8 w historii tej generacji. Ciekawe tylko, czy faktycznie jest to „ostatnia” wersja. W przypadku poprzedniej generacji Audi R8 GT mieliśmy jeszcze dodatkowo do czynienia z odmianą Spyder.