Nowy elektryczny Lotus Emeya chce być lepszy od Porsche Taycana. Ma 918 KM i ogromną baterię (wideo)

Marka Lotus kojarzy się większości z miłośników motoryzacji głównie z lekkimi i stosunkowo tanimi samochodami sportowymi. Modele takie jak Elise, Exige czy Seven znane są na całym świecie.

Ten brytyjski producent ma rownież spore doświadczenie w budowaniu samochodów wyścigowych. Zespół Team Lotus uczestniczył w zawodach Formuły 1 już w latach 50. ubiegłego wieku.

2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya

Od niedawna w ofercie Lotusa pojawiają się samochody, jakich byś się nie spodziewał. W marcu 2022 roku zaprezentowano pierwszego elektrycznego SUV-a Eletre.

Teraz przyszła pora na pierwszego 4-drzwiowego sedana. Sportowy Lotus Emeya ma być konkurentem chociażby dla Porsche Taycana. Brytyjczycy mają wielką ochotę na sukces.

2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya

No dobra, nie jest to zupełnie pierwszy sedan z logo Lotusa. Bardzo możliwe, że kojarzysz samochód noszący nazwę Lotus Omega. W latach 90. robił on ogromne wrażenie i przez jakiś czas był najszybszym sedanem na świecie.

Lotus Emeya najszybszym elektrycznym sedanem na świecie nie zostanie, ale z pewnością nie można powiedzieć, że jest powolny. Auto oferuje naprawdę niezłe osiągi.

Mamy tu do czynienia z dwoma silnikami elektrycznymi, które zapewniają napęd na wszystkie koła. Kierowca ma do dyspozycji moc 918 koni mechanicznych i moment obrotowy wynoszący 985 niutonometrów.

2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya
2024 Lotus Emeya

Brytyjczycy deklarują, że przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 2,78 sekundy. Prędkość maksymalna natomiast wynosi 256 km/h i z pewnością jest to wartość ograniczona elektronicznie.

Na pokładzie znalazło się miejsce dla akumulatora o pojemności aż 102 kWh. Nie znamy deklarowanego zasięgu, ale będziemy w stanie ładować baterię z mocą do 350 kW.

Lotus uruchomił konfigurator modelu Emira. Pakiet First Edition skraca czas oczekiwania o rok

Czy Porsche ma się czego bać? Naszym zdaniem niekoniecznie. Wszystko zależy jeszcze od ceny i dostępności. Więcej szczegółów na temat Lotusa Emeya ma zostać opublikowanych jeszcze przed końcem 2023 roku.