Nikt nie spodziewa się takiego SUV-a w policji. „Atakuje znienacka, strzela z wydechu, a wielu ludzi nie zna marki” (wideo)

Nieoznakowany radiowóz kojarzy się głównie z takimi samochodami, jak Opel Insignia, Skoda Superb czy oczywiście BMW serii 3 (najczęściej występujące w wersji 330i xDrive). Mało kto wie, że floty policyjne na całym świecie coraz częściej uzupełniają auta marki Cupra, i choć w naszym kraju są to tylko Leony, zagraniczni policjanci mają jeszcze więcej fantazji.

W szeregach brytyjskiej policji od jakiegoś czasu występuje Cupra Ateca. Jest to pierwszy model tej hiszpańskiej marki, która została nazwana najlepiej rozwijającą się nie tylko w grupie Volkswagena, ale również w Europie. W naszym kraju model niedoceniany, ale na Zachodzie bije rekordy popularności. Na przykład w Szwajcarii Ateca jest samochodem wybieranym chętniej nawet od Formentora (polecamy przejechać się do górskich miejscowości).

Cupra Ateca nie tylko w wersji 2.0 l 300 KM

Cupra Ateca przez bardzo długi czas występowała wyłącznie w jednej wersji silnikowej 2.0 l TSI o mocy 300 koni mechanicznych. Od lipca 2023 roku mamy w ofercie również słabsze warianty 1.5 l TSI 150 koni mechanicznych oraz 2.0 TSI 190 koni mechanicznych. Policja z UK wybrała najmocniejszą wersję. Dlaczego?

> Nowa Cupra Ateca 2021: w sprzedaży od września, „realne” zdjęcia już teraz

Ateca jest bardzo wszechstronnym pojazdem. 300-konna wersja w standardzie występuje z napędem na cztery koła. W połączeniu z podwyższonym nadwoziem otrzymujemy samochód, który praktycznie wszędzie świetnie da sobie radę, włącznie z nieutwardzonymi drogami w lasach.

300 koni mechanicznych na papierze nie wygląda imponująco, ale osiągi już takie są. Według naszych pomiarów Cupra Ateca po faceliftingu przyspiesza do pierwszej setki w czasie zaledwie 4,7 sekundy. Dla porównania, standardowe Porsche Cayenne potrzebuje na to samo zadanie aż 6 sekund, a ma 353 koni mechanicznych.

Cupra Ateca będzie gonić bandytów na drogach

Gdzie więc tkwi sukces Cupry Ateci? W wadze i sprawdzonym napędzie. Pomimo „pudełkowatego” designu, nadającego charakteru potężnego SUV-a, Ateca waży zaledwie 1584 kilogramów. To wystarczy, żeby z powodzeniem gonić 99% samochodów poruszających się po drogach publicznych. Policja o tym wie, dlatego zamówiła kolejne egzemplarze Ateci do swoich flot.

Ogromną rolę odgrywa również cena. Nowiutka Cupra Ateca kosztuje 230 tys. złotych, a więc nie jest to szczególnie wygórowana kwota, jak za wszechstronność, którą kierowca otrzymuje w pakiecie.

Na załączonym materiale filmowy prezentujemy policyjną Cuprę Atecę w akcji. Funkcjonariusze z pewnością użyli specjalnego trybu „Cupra”, aby jak najszybciej dojechać na miejsce interwencji. Tryb ten można poznać m.in. po strzałach z wydechu przy zmianie biegów.