Rozkręcili stare rajdowe Porsche na części. “To 959 będzie wyglądało prawie jak nowe”

Z pewnością już słyszałeś o jednym z najciekawszych wydań Porsche 911, które całkiem niedawno miało swoją premierę. Uterenowiony wariant noszący nazwę Dakar zadebiutował w połowie listopada 2022. Jednym z samochodów, który był inspiracją do stworzeni takiego pojazdu, była rajdowa odmiana Porsche 959. Samochód ten zwyciężył w Rajdzie Paryż-Dakar w 1986 roku.

Porsche 959 Dakar
Porsche 959 Dakar

W wyścigu wzięły udział aż trzy egzemplarze, które zajęły miejsca numer 1, 2 oraz 6. Auto, które stanęło na drugim stopniu podium, przejdzie teraz proces odbudowy.

Porsche zamierza w kilku odcinkach pokazać w jaki sposób przebiega restauracja takiego pojazdu. Pierwszy film pojawił się właśnie na oficjalnym kanale na platformie YouTube.

Porsche 959 Dakar
Porsche 959 Dakar
Porsche 959 Dakar
Porsche 959 Dakar

Celem nie jest odbudowa Porsche 959 kompletnie do stanu fabrycznego. Niektóre uszkodzenia i ślady tymczasowych napraw pozostaną, aby podkreślić historię tego egzemplarza.

Aby wziąć udział w Rajdzie Paryż-Dakar, producent zastosował nowe zawieszenie, wymienił koła i zamontował kilka elementów z kewlaru. Udało się zbić masę o 190 kilogramów względem auta drogowego.

Porsche 959 Dakar
Porsche 959 Dakar

Za napęd odpowiada tam podwójnie turbodoładowany silnik 6-cylindrowy o pojemności 2.8 litra. Z racji gorszej jakości paliwa używanego podczas rajdu, moc spadła z 450 do 400 koni mechanicznych.

Odbudowany egzemplarz Porsche 959 z Dakaru będzie można obejrzeć na żywo już 23 lutego. Zostanie on wystawiony na targach Retro Classics w Stuttgarcie.