Japoński konkurent dla europejskich hot-kombi. Oto 330-konna Honda Civic Type R Wagon

Honda zaprezentowała nam niedawno 11 generację modelu Civic w wersji Type R. To jeden z najbardziej popularnych sportowych hatchbacków na rynku.

Producent nie podał zbyt wielu informacji dotyczących parametrów jednostki napędowej. Oficjalnie wiemy tylko tyle, że jest to 2.0 litrowy, turbodoładowany silnik R4, „mocniejszy” od tego znanego z poprzedniej generacji.

Honda Civic Type R (2022) oficjalnie. Najszybsza i ostatnia taka generacja w historii marki (wideo)

W sieci pojawiły się później przecieki z jednej z broszur, które mówią o mocy 330 koni mechanicznych. To wzrost o zaledwie 10 koni mechanicznych względem poprzednika.

Silnik ma generować 420 niutonometrów, które będą dostępne w zakresie od 2600 do 4000 obrotów na minutę. Maksymalna moc ma być osiągana dopiero przy 6500 obrotów.

2022 Honda Civic Type R
2022 Honda Civic Type R

Teraz, jeden z popularnych grafików komputerowych, X-Tomi Design, postanowił stworzyć coś, na co Honda nigdy wcześniej się nie zdecydowała. Chciał zobaczyć, jak mógłby wyglądać bardziej praktyczny wariant tego hot hatcha.

Honda Civic Type R kombi mogłaby być świetnym rywalem dla aut takich jak Cupra Leon ST, Golf R Variant czy Skoda Octavia RS. Samochód taki oczywiście nigdy nie powstanie, gdyż nawet standardowy Civic nie jest oferowany z takim nadwoziem.

BMW M3 Touring G81 (2022) oficjalnie. Ma 3,6 s do 100 km/h i pomieści 1510 l bagażu (wideo)

Wolność, jaką daje program graficzny pozwala jednak na bezkarną zabawę w marzenia. Chociaż kto wie, może fani Hondy doczekają się momentu, w którym będą się cieszyć równie mocno jak wielbiciele BMW po długo wyczekiwanej premierze M3 w wersji Touring.