Rodzinne kombi Mercedesa vs. rasowy Jaguar XE SV Project 8

Mercedes-AMG E63 S kombi oraz Jaguar XE SV Project 8 nie są bezpośrednimi rywalami. Właściwie to oba te modele dzieli praktycznie wszystko. XE SV Project 8 to limitowany sedan przystosowany do torów wyścigowych, natomiast Mercedes-AMG E63 S kombi to jedna z najmocniejszych propozycji dla rodziny.

Jaguar chowa pod maską silnik V8 o pojemności 5.0 l i mocy 600 koni mechanicznych oraz 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który współpracuje z ośmiobiegową przekładnią automatyczną.

Mercedes-AMG E63 S kombi dysponuje mniejszą jednostką napędową V8 o pojemności 4.0 l z podwójnym turbodoładowaniem. Moc generowana przez ten motor wynosi 612 koni mechanicznych oraz 850 Nm maksymalnego momentu obrotowego, natomiast napęd przekazywany jest za pomocą dziewięciobiegowej przekładni automatycznej.

> Różnica w cenie ponad 200 tysięcy złotych, a pod maską ten sam silnik: Mercedes-AMG GT 63 S vs. E 63 S Kombi

Pomimo niewielkiej przewagi mocy Mercedesa oba modele według danych technicznych przyspieszają do pierwszej setki w czasie 3,5 sekundy. Znaczna różnica istnieje w prędkościach maksymalnych – Jaguar pojedzie nawet 322 km/h, podczas gdy wskazówka prędkościomierza Mercedesa zatrzyma się na wartości ograniczonej do 250 km/h. Warto dodać, że Jaguar jest o prawie 300 kilogramów lżejszy od Mercedesa.

Które auto okaże się zwycięzca pojedynku drag race? Które lepiej przyspiesza z tzw. „rolki” i lepiej wyhamuje? Nie będziemy ujawniać wyników, ale możemy zdradzić, że oba samochody zakończyły pojedynek bardzo blisko siebie.