Nowe Audi S3 Sportback oficjalnie zapowiedziane: pod maską 310 KM

Nie mieliśmy jeszcze okazji poznać nawet zwykłej wersji nowego modelu A3, a producent z Ingolstadt pochwalił się kilkoma istotnymi informacjami na temat mocniejszego wariantu S3 Sportback 2020.

Po oficjalnych prezentacjach Golfa 8 w zeszłym roku i SEATa Leona IV w styczniu 2020 roku przyszła odpowiednia pora na debiut najbardziej ekskluzywnego modelu opartego na platformie MQB. Oficjalna prezentacje Audi A3 Sportback odbędzie się podczas targów motoryzacyjnych w Genewie na początku marca.

Audi S3 Sportback 2020 przed debiutem

Nowe Audi S3 Sportback zostało wyposażone w turbodoładowany silnik o pojemności 2,0 l TFSI, który generuje 310 koni mechanicznych oraz maksymalny moment obrotowy 400 Nm. To oznacza wzrost o 10 KM w porównaniu do poprzedniej generacji, ale moment obrotowy pozostał taki sam. Nie ma również słowa o osiągach, ale według brytyjskiego magazynu What Car?, który miał okazję jeździć zakamuflowanym egzemplarzem podczas prezentacji dla dziennikarzy zorganizowanej w Portugalii, przyspieszenie do setki trwa 4,7 sekundy.

Audi S3 Sportback 2020 przed debiutem

Podobnie jak Mercedes-AMG A35, nowe S3 będzie miało napęd na wszystkie koła Quattro. Ten zostanie jednak zaktualizowany na tyle, aby potrafił przekazywać nawet 100 procent dostępnej mocy na każdą oś. Firma Bridgestone opracowała opony na 19-calowe koła specjalnie dla modelu S3, natomiast aktywne zawieszenie pozwoli na wybór jednego z trzech trybów: Balanced, Dynamic i Comfort.

Audi S3 Sportback 2020 przed debiutem

Nowe Audi S3 Sportback będzie oferowane wyłącznie z siedmiobiegową automatyczną skrzynią biegów. Nie ma mowy o wersji z manualem. Na pocieszenie pozostaje fakt, że inżynierowie Audi opracowali amortyzatory w taki sposób, aby zwiększyć przyjemność z jazdy. S3 ma być „najbardziej dynamicznym modelem w segmencie”.

Wygląd zewnętrzny nowego S3 nie jest dla nas tajemnicą. Nawet kamuflaż prototypu nie był na tyle zaawansowany, aby zakryć najważniejsze cechy sportowego hatchbacka. Oficjalne zdjęcia wnętrza są na razie niedostępne, ale należy spodziewać się przeprojektowanej deski rozdzielczej ze zintegrowanym systemem informacyjno-rozrywkowym z ograniczoną liczbą przycisków.

Audi S3 Sportback 2020 przed debiutem

Źródło: Motor1, Audi, WHAT CAR?