NIO ma powody do świętowania. Klienci wymieniali baterie już 40 milionów razy

Ładowanie samochodu elektrycznego zazwyczaj zajmuje sporo czasu. Jest to jeden z najczęściej pojawiających się argumentów w ustach przeciwników tego typu napędu. Chińska marka NIO oferuje klientom nieco inne rozwiązanie i jak się okazuje, właściciele tych aut korzystają z niego bardzo często. Mam tu na myśli NIO Power Swap.

  • NIO świętuje ogromną liczbę wymian baterii
  • Klienci skorzystali z NIO Power Swap już 40 milionów razy
  • Na całym świecie są 2 384 takie miejsca, z czego około 30 znajduje się w Europie

Jest to system, o którym niejednokrotnie już tutaj informowałem. W elektrykach marki NIO ładowanie z gniazdka nie jest jedyną opcją. Tutaj, podobnie jak chociażby w pilocie do telewizora, można rozładowaną baterię po prostu wymienić.

Dzieje się to w stacjach wymiany NIO Power Swap Station, które działają w sposób niemal bezobsługowy. Operacja jest dziecinnie prosta i każdy kierowca bez problemu zrobi to samodzielnie.

NIO Power Swap station
NIO Power Swap station

Wystarczy tylko zaparkować w odpowiednim miejscu przed bramą i nacisnąć „Start” na ekranie systemu inforozrywki. Auto następnie autonomicznie wjedzie do środka, a tam rozpocznie się proces wymiany.

Całość trwa od 3 do 5 minut, a kierowca płaci jedynie za różnicę naładowanych kilowatogodzin starego i nowego akumulatora. NIO udało się naprawdę mocno uprościć całą procedurę.

Co więcej, kierowca może w razie potrzeby poprosić o baterię o większej pojemności. Przydaje się to chociażby wtedy, gdy planujemy dłuższą trasę. Wtedy chwilowo zmienia się wysokość miesięcznego abonamentu, który opłaca właściciel auta.

Kolejną zaletą jest brak konieczności zawracania sobie głowy kondycją akumulatora. Bateria nie jest naszą własnością, więc za sam samochód płacimy w salonie o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy mniej.

Jak często klienci korzystają z NIO Power Swap?

Mogłoby się wydawać, że klienci będą do tego podchodzić sceptycznie. Jak się okazuje, dochodzi do jednej wymiany średnio co 1,23 sekundy! Niedawno osiągnięto imponującą liczbę 40 milionów operacji.

Dokładnie 13 marca o godzinie 23:32:40 UTC wykonano wymianę baterii o numerze 40 000 000 w NIO Power Swap Station. Jeszcze kilka lat temu raczej nikt nie przypuszczał, że będzie to działało tak sprawnie.

Aktualnie na całym świecie są aż 2 384 stacje wymiany baterii NIO, z czego w Europie jest ich około 30. Najbliżej nas stacje znajdują się w Niemczech, ale być może niebawem doczekamy się pierwszych lokalizacji w Polsce.

Sam miałem już okazję poznać z bliska dwa modele tej chińskiej marki. NIO ET7 zrobiło na mnie ogromne wrażenie jakością wykonania i osiągami. Nieco mniejsze NIO ET5 również jest bardzo atrakcyjnym elektrykiem.

W lutym 2024 roku NIO pochwaliło się liczbą 8 132 egzemplarzy dostarczonych na całym świecie. Łącznie po drogach jeździ już ponad 468 000 samochodów tego producenta.

NIO ET5
NIO ET5

Warto zaznaczyć, że jest to bardzo młoda firma, która rozpoczęła działalność dopiero w 2014 roku. Pierwszy produkcyjny model, ES8, trafił do klientów w 2018 roku.

Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce NIO oficjalnie wkroczy do Polski i również tutaj będziemy mieli okazję sprawdzić jak działa NIO Power Swap. Obecnie mamy na naszym rynku do czynienia z prywatnym importerem.

Źródło: NIO, NIO Germany, motofilm.pl