Elektryczny SUV Forda objechał świat dookoła. Spodziewali się mety po 100 dniach, a wyszło ponad pół roku

Tytuł „W 80 dni dookoła świata” z pewnością kiedyś już obił Ci się o uszy. Jest również bardzo duża szansa, że czytałeś tę powieść lub oglądałeś jej ekranizację. Całkiem niedawno Ford postanowił zmierzyć się z tym samym wyzwaniem i do tego celu wykorzystał swój najnowszy samochód elektryczny, czyli model Explorer.

  • Alexis Alford ustanowiła rekord objeżdżając świat samochodem elektrycznym
  • Za kierownicą Forda Explorera odwiedziła 27 krajów pokonując ponad 30 000 kilometrów
  • Poznaliśmy dane techniczne tego modelu oraz cennik obowiązujący w polskich salonach
  • Ford Explorer w najtańszej wersji kosztuje 217 270 złotych brutto

Popularny producent samochodów z logo w kształcie niebieskiego owalu chciał przekonać większą część swoich klientów do elektromobilności. Celem było pokazanie, że autem elektrycznym da się pokonać duży dystans.

W świecie motoryzacji krąży przekonanie, że samochody bezemisyjne nadają się tylko do miasta, a ruszanie nimi w trasy to ogromne wyzwanie. Ludzie narzekają na niewielki zasięg i słabą infrastrukturę, której poziom oczywiście zależy od kraju, w którym się znajdujemy. Miałem okazję to sprawdzić pokonując ponad 2700 kilometrów elektrycznym Audi.

Audi RS e-tron GT Quattro 646 KM na trasie 2700 km. Wyjazd elektrykiem do Niemiec

Aby wypromować elektromobilność oraz zupełnie nowy model z bezszelestnym napędem, Ford postanowił objechać Explorerem cały świat. Czy udało się osiągnąć sukces? W pewnym sensie tak.

Ford Explorer wyeksplorował cały świat

Inspiracją nie była wspomniana wyżej powieść Juliusza Verne’a z XIX wieku, a faktyczny wyczyn z początku XX wieku. W latach 1922-1927 udało się ustanowić rekord okrążenia świata przy pomocy samochodu.

Dokonała tego kobieta, Aloha Wanderwell, która zasiadła za kierownicą Forda Model T. Samochód ten z pewnością kojarzysz, chociażby ze względu na to, że było to pierwsze na świecie auto wytwarzane na taśmie.

2024 Ford Explorer i Lexie Limitless
2024 Ford Explorer i Lexie Limitless

Współczesne wyzwanie również zostało podjęte przez kobietę. Alexis Alford to najmłodsza osoba, która jako 21-latka miała na swoim koncie odwiedziny wszystkich krajów na świecie. Na swoich mediach społecznościowych, gdzie widnieje jako Lexie Limitless, zebrała już miliony fanów.

Urodzona w 1998 roku Lexie wsiadła za kierownicę nowego Forda Explorera 8 września 2023 roku. Start wyprawy odbył się w Nicei we Francji, a celem było odwiedzenie ponad 30 krajów i 6 kontynentów w mniej niż 100 dni.

2024 Ford Explorer
2024 Ford Explorer

Warunkiem do pobicia rekordu było pokonanie dystansu co najmniej 28 968 kilometrów, przecięcie dwóch punktów na antypodach oraz rozpoczęcie i zakończenie wyprawy w tym samym miejscu. Poprawny przebieg tego wyczynu weryfikowali urzędnicy RecordSetter, pojawiający się w różnych punktach na trasie wyprawy.

Lexie Limitless ukończyła wyzwanie i 26 marca 2024 roku pojawiła się ponownie w Nicei. Dzielny Ford Explorer spisał się świetnie, mimo wielu utrudnień związanych z dostępnością infrastruktury ładowania w niektórych krajach.

Młodej dziewczynie udało się ustanowić nowy rekord przejazdu autem elektrycznym dookoła świata. Ford Explorer pokonał ponad 30 000 kilometrów i odwiedził 27 krajów. Od 8 września 2023 roku do 26 marca 2024 roku minęło równe 200 dni, czyli dwukrotnie więcej niż początkowo planowano.

2024 Ford Explorer i Lexie Limitless na mecie w Nicei
2024 Ford Explorer i Lexie Limitless na mecie w Nicei

Pełną relację z wyprawy możesz przeczytać na stronie ChargeAroundTheGlobe. W sieci pojawiło się też kilka odcinków nagrań wideo z tego wyjazdu.

Nowy elektryczny Ford już dostępny w sprzedaży w Polsce

Oficjalna premiera elektrycznego Forda Explorera odbyła się w marcu 2023 roku. Dopiero teraz, po ukończeniu wyzwania, Ford podał więcej informacji dotyczących układu napędowego oraz wprowadził samochód do sprzedaży.

Ford Explorer oferowany jest w wersji z napędem na tylną oś RWD lub obie osie AWD. W obu wariantach pojawia się ten sam, niklowo-magnezowo-kobaltowy akumulator, który w zależności od wersji ma pojemność 77 lub 79 kWh.

W przypadku odmiany z napędem na tylne koła, kierowca ma do dyspozycji moc 286 koni mechanicznych, dzięki której przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 6,4 sekundy. Deklarowany zasięg w takim wariancie to 602 kilometry.

2024 Ford Explorer
2024 Ford Explorer

Decydując się na Forda Explorera z dwoma silnikami, będziesz mógł skorzystać z mocy 340 koni mechanicznych. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje mniej, bo 5,3 sekundy, ale na jednym ładowaniu przejedziesz maksymalnie 566 kilometrów.

Ładowanie w przypadku wersji RWD może się odbywać z mocą do 135 kW, a w odmianie AWD do 185 kW. Czas potrzebny do uzupełnienia stanu akumulatora od 10 do 80 procent to odpowiednio 28 lub 26 minut.

Dodatkowo, auto oferowane jest w Polsce w dwóch wersjach wyposażenia: Explorer oraz Premium. Najtańszy wariant to w Polsce wydatek 217 270 złotych brutto i przy tej kwocie śmiało możesz ubiegać się o rządową dotację z programu Mój Elektryk.

Za najdroższego Forda Explorera, czyli w wersji Premium z napędem AWD zapłacisz co najmniej 259 270 złotych brutto. Konfigurując auto na oficjalnej stronie od razu zobaczysz przewidywany czas realizacji zamówienia, który aktualnie wynosi około 24 tygodni.

Źródło: Ford, motofilm.pl