Oto nowy elektryczny Ford Explorer. Bazuje na VW i będzie kosztował od 210 000 zł (wideo)

Nadeszła ważna chwila dla marki Ford. Właśnie poznaliśmy zupełnie nowy model elektryczny, który powstał we współpracy z Volkswagenem. Zbudowano go na płycie MEB znanej między innymi z VW ID.4.

Producent zdecydował się na wykorzystanie dobrze nam już znanej nazwy – Explorer. Trochę zaskakujące, że nie wymyślono czegoś zupełnie nowego.

2023 Ford Explorer EV
2023 Ford Explorer EV

Zupełnie nowy model Forda na elektrycznej platformie MEB od VW. Wiemy jak ma wyglądać

Projektanci Forda mocno wzięli się do pracy, dzięki czemu zarówno z zewnątrz jak i w środku trudno będzie nam znaleźć elementy przypominające Volkswagena. Mamy tu do czynienia z dwoma zupełnie różnymi pojazdami.

Na środku deski rozdzielczej znajdziemy wielki ekran dotykowy o przekątnej 14,6 cala. Można zmieniać jego nachylenie, dzięki czemu kierowcy o różnym wzroście dostosują go optymalnie pod siebie.

2023 Ford Explorer EV
2023 Ford Explorer EV

Nie brakuje efektownego oświetlenia ambientowego, foteli z pikowaną skórą i wielu schowków. W bagażniku pomieścimy 470 litrów, a w podłokietniku bez problemu zmieścisz 15-calowego laptopa.

Niestety, Ford nie pochwalił się jeszcze danymi technicznymi. Nie wiemy więc który dokładnie wariant napędowy platformy MEB będzie dostępny w nowym Explorerze.

2023 Ford Explorer EV
2023 Ford Explorer EV

Wiemy jedynie, że klienci będą mogli zdecydować się na model z napędem na tył lub na cztery koła. Ładowanie akumulatorów od 10 do 80 procent może zająć zaledwie 25 minut.

Ford Explorer to pierwszy zaprojektowany od podstaw model elektryczny, który powstał w nowym Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w Kolonii w Niemczech.

2023 Ford Explorer EV
2023 Ford Explorer EV

Ford Puma ST zyskał skrzynię automatyczną i mniejszy silnik. To miękka hybryda 1.0 (wideo)

Klienci będą mogli zamawiać nowego Forda Explorera już pod koniec 2023 roku. Będzie on dostępny w dwóch wersjach wyposażenia. Ceny mają startować od około 45 000 euro, czyli 210 000 złotych.