Volkswagen Golf Edition 50. Niemcy mogli się bardziej postarać

Okrągłe rocznice bardzo często są wykorzystywane przez producentów do wprowadzania na rynek specjalnych odmian oferowanych przez siebie modeli. Swoje 50-te urodziny obchodzi właśnie Volkswagen Golf, który wkracza do oferty w wersji Edition 50.

Jeden z najbardziej popularnych hatchbacków wszech czasów jest z nami na rynku już od 50 lat. Premiera pierwszej generacji tego samochodu miała miejsce w 1974 roku.

Od tamtej pory, na całym świecie sprzedano ponad 37 milionów egzemplarzy. Śmiało można rzec, że wystarczyłoby po jednym aucie dla każdego Polaka.

2024 Volkswagen Golf GTE
Nowy Volkswagen Golf ze swoimi przodkami

Całkiem niedawno, producent z Wolfsburga zaprezentował nam odświeżoną generację numer 8. Auto nie zmieniło się zbyt mocno pod względem wizualnym, lecz wprowadzono sporo poprawek technicznych.

Volkswagen Golf Edition 50

Fani marki spodziewali się jednak chyba czegoś bardziej spektakularnego. Tymczasem, odróżnienie specjalnej edycji Golfa od standardowego egzemplarza może się okazać sporym wyzwaniem.

Volkswagen nie postarał się zbyt bardzo i wprowadził jedynie drobne zmiany, głównie w postaci emblematów. Oznaczenia „50” znajdziesz na słupkach B, progach wewnętrznych oraz na kierownicy.

2024 Volkswagen Golf Edition 50
2024 Volkswagen Golf Edition 50
2024 Volkswagen Golf Edition 50
2024 Volkswagen Golf Edition 50

I to wszystko. Niczym innym samochód nie wyróżnia się od pozostałych odmian Volkswagena Golfa. Wydaje mi się, że Niemcy mogli się zdecydowanie mocniej wysilić w tej kwestii.

Owszem, jest szansa, że zobaczymy w niedalekiej przyszłości bardziej ekscytującą edycję specjalną Golfa GTI. Póki co jednak nic mi na ten temat nie wiadomo.

Volkswagen Golf Edition 50 bazuje na wersji wyposażenia Style. W standardzie otrzymujesz 18-calowe felgi, przyciemnione tylne szyby, i podświetlane logo wraz z paskiem LED przednim grillu.

2024 Volkswagen Golf Edition 50
To chyba jedyna zmiana widoczna na zewnątrz

Wewnątrz zauważysz ciemną podsufitkę, nawigację Discover, opcję wyboru trybów jazdy, system bezkluczykowego uruchamiania i otwierania pojazdu oraz alarm. Jest też oczywiście asystent głosowy IDA korzystający z ChatGPT.

Klient może dokupić pakiet Plus, w skład którego wchodzi panoramiczny dach, wyświetlacz przezierny HUD oraz lampy IQ. LIGHT matrix LED. Auto będzie dostępne w 2 wariantach napędowych.

W niemieckiej ofercie pojawiły się dwie odmiany silnika benzynowego 1.5 o mocy 150 koni mechanicznych. Pierwsza to wersja z 6-biegowym manualem, druga ma 7-biegowy automat DSG i układ miękkiej hybrydy eTSI.

Kiedy poznamy cennik Golfa?

Klienci w Niemczech znają już cennik Golfa po liftingu, w tym również wersji Edition 50. Tam startuje ona od 36 820 euro, czyli według aktualnego kursu niecałych 160 000 złotych.

2024 Volkswagen Golf Edition 50 konfigurator
2024 Volkswagen Golf Edition 50 konfigurator
2024 Volkswagen Golf Edition 50 konfigurator
Oba warianty napędowe oferują moc 150 KM

Za wariant z automatem trzeba w Niemczech zapłacić 39 610 euro, czyli około 172 000 złotych. Wspomniany wyżej pakiet Plus to wydatek 2 285 euro, więc około 9 920 złotych.

Polskie ceny mają się pojawić na oficjalnej stronie producenta „w ciągu najbliższych tygodni”. Dla przypomnienia, wersja sprzed liftingu w standardowej ofercie startowała w Polsce od 124 590 złotych brutto.

Źródło: Volkswagen, motofilm.pl