Nie jedź SUV-em, ani ciężkim samochodem do Paryża. Twój portfel bardzo ucierpi po tej dacie

W świetle niedzielnej decyzji podjętej w wyniku referendum, od 1 września 2024 r. kierowcy SUV-ów i modeli przekraczających masę własną 1600 kilogramów będą musieli przygotować się na drastyczne podwyżki opłat parkingowych w Paryżu. Nowe regulacje przewidują, że za 6 godzin postoju na ulicach stolicy Francji zapłacą aż 225 euro, co w przeliczeniu na polską walutę wyniesie prawie 1000 złotych.

Decyzja o zwiększeniu opłat za parkowanie dla SUV-ów spoza Paryża może sprawić kłopoty wielu polskim kierowcom podróżującym do stolicy Francji. Ekolodzy przekonują jednak, że „SUV-y zużywają więcej paliwa, a ich konstrukcja ma szkodliwy wpływ na środowisko”.

Samochód elektryczny nie uratuje przed opłatami

Motorem zmian są obawy związane z zanieczyszczeniem środowiska spowodowanym przez SUV-y, które znacznie różnią się od popularnych hatchbacków sprzed lat, zarówno masą, jak i zajmowaną przestrzenią. W przeprowadzonym referendum ponad 54% mieszkańców Paryża opowiedziało się za wprowadzeniem opłat, jednakże faktyczny udział w głosowaniu był relatywnie niski, zaledwie nieco ponad 40 tysięcy osób (1,3 milionów uprawnionych do głosowania). Stąd łatwo można wnioskować, że zwiększenie opłat dla użytkowników pojazdów było dla Paryżan obojętne. Warto podkreślić, że wzrosty cen nie dotyczą mieszkańców stref płatnego parkowania.

W kwietniu tego samego roku podobna liczba mieszkańców Paryża (niecałe 8%) zdecydowała o zakazie wypożyczania hulajnóg elektrycznych.

Ford Kuga po liftingu oficjalnie. SUV-a z Dieslem już nie kupisz

Zgodnie z nowymi regulacjami, opłaty za parkowanie w centrum Paryża wyniosą 18 euro za godzinę dla samochodów o masie przekraczającej 1.6 tony i napędzie spalinowym lub hybrydowym. W przypadku pojazdów elektrycznych limit masy podniesiono do 2 ton, co jest świetną wiadomością dla właścicieli Tesli Model 3 (1765 kilogramów). Kierowcy pojazdów poniżej tej wagi zapłacą jedynie 6 euro za godzinę postoju lub maksymalnie 75 euro za 6 godzin parkowania. Dla dzielnic oddalonych od centrum, stawki wyniosą odpowiednio 12 euro dla SUV-ów i 4 euro dla lżejszych samochodów.

SUV-em do Paryża? Tucsonem z napędem 4WD będzie problem

Mogłoby się wydawać, że modele, takie jak Hyundai Tucson, mieszczą się w określonym limicie. Tymczasem 180-konna wersja z napędem na cztery koła waży 1634 kilogramy – przekraczając limit o 34 kilogramy.

Volvo XC60 B4 Mild Hybrid 1
Volvo XC60 B4 Mild Hybrid, fot. Łukasz Elszkowski, motofilm.pl

Do niższych cen nie kwalifikują się też samochody, takie jak Volvo XC60 (1915 kilogramów), a także praktycznie wszystkie warianty Forda Kuga, z wyjątkiem podstawowego modelu 1.5 EcoBoost o mocy 150 koni mechanicznych.

Oczywiście, ekskluzywne limuzyny, takie jak Audi A8, BMW serii 7 czy Mercedes Klasy S, również będą podlegać wyższym opłatom. Masa tych aut drastycznie przekracza ustalony limit.

Kierowcy tych popularnych modeli mogą być spokojni

Przeprowadziłem analizę mas własnych kilku popularnych modeli dostępnych na polskim rynku. Niższą stawkę za parkowanie uzyskają kierowcy Cupry Formentor, która waży 1422 kilogramy. Również korzystniejsze warunki opłat parkingowych mogą zaznać posiadacze Kii Sportage, z wyjątkiem wersji napędzanych na cztery koła. Co interesujące, jedna z odmian z napędem 4WD waży mniej niż 1.6 tony. To Sportage 1.6 T-GDI 180 KM z miękką hybrydą, o masie 1573 kilogramy, stanowiący wyjątek pod względem „preferencyjnej” stawki parkingowej.

2022 Kia Sportage GT-Line
2022 Kia Sportage GT-Line przód

Kierowcy crossoverów, takich jak Toyota Yaris Cross nie powinni przejmować się potężną podwyżką cen. Masy różnych wersji tego japońskiego modelu wahają się od 1115 do 1210 kilogramów.

Nowe opłaty parkingowe w Paryżu promują zrównoważone korzystanie z przestrzeni miejskiej, ale nie tylko. „To dla naszego zdrowia i planety” – powiedziała mer Paryża, Anne Hidalgo. Opłata niemal 1000 zł za 6 godzin parkowania w Paryżu z pewnością zniechęci wielu Polaków do odwiedzenia Stolicy zakochanych.

Źródło: Twitter, BBC