Tak wygląda nowy Golf GTI. Volkswagen wprowadza do aut ChatGPT

Dość szybko zbliżamy się do premiery, którą przygotował dla nas Volkswagen. Już za kilka dni, a dokładnie 17 stycznia, światło dzienne ujrzy odświeżony model Golf.

Już teraz opublikowano oficjalne zdjęcia zamaskowanego egzemplarza, na którym można dostrzec kilka istotnych różnic. Niektórzy mieli już okazję zobaczyć ten samochód z bliska.

Od 1967 roku organizowane są światowe targi elektroniki i nowych technologii CES czyli Consumer Electronics Show. Zadebiutowały tam wynalazki takie jak magnetowid, odtwarzacz płyt CD, format DVD czy Microsoft Xbox.

BMW iX E Ink
BMW iX E Ink

Wielu producentów samochodów wybiera to wydarzenie do prezentacji swoich nowych rozwiązań. Być może pamiętasz BMW iX oklejone segmentami E-Ink zmieniającymi kolor karoserii.

Volkswagen również jest obecny na tych targach i przyprowadził tam właśnie odświeżonego Golfa. Oprócz tego, zapowiedziano wprowadzenie bardzo ciekawej funkcji do wielu modeli z Wolfsburga.

ChatGPT w Volkswagenach

Już od drugiego kwartału 2024 roku, wybrane samochody tej marki zostaną wyposażone w asystenta głosowego wykorzystującego ChatGPT. Sztuczna inteligencja będzie w stanie pomóc kierowcy i pasażerom na różne sposoby.

2024 Volkswagen Golf GTI
2024 Volkswagen Golf GTI

Volkswagen ma być pierwszym producentem na świecie, który zaoferuje to rozwiązanie w standardzie. Nowa funkcja pojawi się w modelach: ID.3, ID.4, ID.5, ID.7, Tiguan, Passat oraz Golf.

Aby skorzystać z nowości wystarczy wypowiedzieć komendę „Cześć IDA” lub nacisnąć przycisk na kierownicy. Wprowadzenie miejsca docelowego do nawigacji, ustawienie temperatury czy włączenie którejś z funkcji pojazdu będzie jeszcze łatwiejsze.

Co istotne, ChatGPT nie uzyska dostępu do żadnych danych pojazdu. Pytania i odpowiedzi będą natychmiastowo usuwane z pamięci, co pozwoli na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony danych.

„Jesteśmy teraz pierwszym masowym producentem, który uczynił tę innowacyjną technologię standardową funkcją w pojazdach. Dzięki płynnej integracji ChatGPT i ścisłej współpracy z naszym partnerem, firmą Cerence, oferujemy naszym kierowcom wartość dodaną i bezpośredni dostęp do narzędzia badawczego opartego na sztucznej inteligencji. Podkreśla to innowacyjną siłę naszych nowych produktów.” – powiedział Kai Grünitz, członek zarządu marki Volkswagen, odpowiedzialny za rozwój.

Jak wygląda Golf po faceliftingu?

Volkswagen Golf po faceliftingu trafił już do hali targowej w Las Vegas. Niektórzy dziennikarze mieli okazję przyjrzeć się mu z bliska, co poskutkowało pewnym ciekawym „przeciekiem”.

2024 Volkswagen Golf GTI
2024 Volkswagen Golf GTI

Samo auto jest oklejone folią maskującą, ale finalny wygląd odświeżonego Golfa to dla nas żadna tajemnica. Wszystko dzięki zdjęciom z systemu inforozrywki, w którym widnieją grafiki przedstawiające wizerunek auta.

Golf Mk8.5 nie zmieni się zbyt mocno od znanego nam modelu, który jest obecny na rynku od końca 2019 roku. Można jedynie zauważyć nowy wzór przedniego zderzaka oraz reflektorów LED. Tutaj akurat mamy do czynienia z odmianą GTI.

2023 vs 2024 Volkswagen Golf GTI
2023 vs 2024 Volkswagen Golf GTI

Producent wysłuchał jednak klientów i wprowadził więcej modyfikacji wewnątrz. Na multifunkcyjną kierownicę wróciły fizyczne przyciski, a dotykowy panel pod ekranem inforozrywki zyskał podświetlenie.

W sieci pojawiają się informacje, że w przypadku wersji GTI możemy liczyć na wyższą moc w standardzie. 2.0 litrowy silnik benzynowy ma generować 265 koni mechanicznych zamiast 245.

2024 Volkswagen Golf GTI
2024 Volkswagen Golf GTI

Więcej informacji na temat odmłodzonego Volkswagena usłyszymy już wkrótce. Nowy Golf będzie miał swoją premierę już w środę, 17 stycznia 2024 roku.

Źródło: Volkswagen, the car crash review, motofilm.pl