Wiemy już jak BMW sprawiło, że auto zmienia kolor. Technologia wymaga jeszcze czasu (wideo)

Widziałeś już krótkie nagranie wideo, na którym zaprezentowano działanie zmiany koloru karoserii. Funkcją taką pochwaliło się BMW podczas targów CES. Teraz wiemy już więcej o tej technologii. Wydaje nam się, że ma to spory potencjał. Tak jak nam się wydawało, zmiana koloru dostępna jest tylko w zakresie odcieni szarości.

Jak to działa? Karoseria samochodu oklejona jest panelami podobnymi do tych używanych w czytnikach e-booków. Wystarczy im drobny impuls, żeby zmienić kolor z czarnego na szary lub biały.

Po co taki bajer? Może się to przydać na przykład podczas upalnych dni. Jak wiadomo, czarne samochody dużo szybciej się nagrzewają, więc wystarczy zmienić kolor auta na biały i problem znika.

BMW iX E Ink
BMW iX E Ink

Samochód może też wyświetlać różne informacje na karoserii. Chociażby takie jak aktualny poziom naładowania akumulatorów, albo status dostępności auta z wypożyczalni.

Będzie to również pomocne na zatłoczonym parkingu. Po wciśnięciu przycisku na pilocie samochód może dynamicznie zmieniać kolor, co ułatwi jego odnalezienie.

Póki co jest to oczywiście zaawansowana faza prototypowa. Minie jeszcze mnóstwo czasu zanim podobne rozwiązanie zostanie zastosowane w aucie produkcyjnym. Tak czy siak, potencjał jest ogromny.