Rolls-Royce sprzedaje się jeszcze lepiej. 2023 rekordowym rokiem

Marka Rolls-Royce opublikowała właśnie informację prasową z podsumowaniem ubiegłych 12 miesięcy. W 2023 roku udało się poprawić wyniki sprzedaży, choć nie jest to dużo wyższa liczba niż w 2022 roku.

Samochody tej brytyjskiej marki nie należą do najtańszych, ale pomimo kryzysu nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Klienci z całego świata doceniają najwyższą jakość produktu i spore możliwości personalizacji.

Każdy z dostarczonych w 2023 roku egzemplarzy Rolls-Royce posiadał elementy wykonane w programie Bespoke. Najczęściej były to unikalne kombinacje kolorystyczne, ale zdarzały się również jeszcze bardziej interesujące innowacje.

Jednym z przykładów jest system rozpylania zapachów, który umieszczono w zagłówkach Phantoma Syntopia. Klienci odebrali też mnóstwo egzemplarzy charakteryzujących się bardzo wyjątkowym wykończeniem wnętrza.

Rolls-Royce Phantom EWB Syntopia Iris van Herpen
Rolls-Royce Phantom EWB Syntopia Iris van Herpen

W 2023 roku marka Rolls-Royce pochwaliła się też modelem Droptail, o którego cenę lepiej nie pytać. Powstaną tylko cztery egzemplarze tego auta i dwa z nich już zostały nam zaprezentowane.

Późnym latem rozpoczęto produkcję pierwszego w pełni elektrycznego Rolls-Royce’a, czyli Spectre. Jego premiera odbyła się w październiku 2022 roku, a ja miałem okazję być na jego polskiej prezentacji.

Auto oferuje 585-konny napęd na cztery koła i zasięg na poziomie 520 kilometrów (WLTP). Najbardziej luksusowe bezemisyjne auto na świecie trafiło już do kilku klientów w Polsce.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre

Jedyny oficjalny diler tej brytyjskiej marki nad Wisłą również ma powody do świętowania. Modele Ghost i Cullinan sprzedawały się tutaj jeszcze lepiej niż dotychczas.

Najlepszy wynik marki Rolls-Royce w historii

Na całym świecie dostarczono w 2023 roku łącznie 6 032 egzemplarze samochodów tego producenta. Jest to najlepszy wynik w historii, ale nie można mówić o wielkim wzroście względem roku 2022.

12 miesięcy temu Brytyjczycy chwalili się liczbą 6 021 aut, więc różnica wynosi zaledwie 11 sztuk. Tak czy siak, uśredniając ten wynik można mówić o dostarczaniu ponad 16 samochodów dziennie. To robi wrażenie.

Rolls-Royce stale rośnie i planuje osiągać jeszcze lepsze wyniki w przyszłości. Projektowane jest powiększenie fabryki, między innymi w celu umożliwienia produkcji większej liczby samochodów elektrycznych.

Rolls-Royce Cullinan Bespoke Pearl Rose
Rolls-Royce Cullinan Bespoke Pearl Rose

Klienci wręcz „rzucili się” na nowego Spectre i obecnie niektórzy z nich będą musieli poczekać na swój egzemplarz nawet kilka lat. Już teraz marka zatrudniła 180 nowych pracowników.

2024 rok też będzie bardzo ważnym okresem dla marki. W maju Rolls-Royce będzie obchodził 120 urodziny. Dokładnie 4 maja 1904 Charles Rolls i Henry Royce spotkali się po raz pierwszy.

Źródło: Rolls-Royce, motofilm.pl