Tak wygląda nowy Apple CarPlay w Porsche. Opanuje wszystkie ekrany

O planowanym wprowadzeniu przez Apple nowej wersji interfejsu Apple CarPlay wiadomo nie od dzisiaj. Już jakiś czas temu informowałem o nowych funkcjach, jakie będzie oferował.

Amerykański producent sprzętu i oprogramowania podejmuje jeszcze bardziej ścisłą współpracę z poszczególnymi markami z branży motoryzacyjnej. System ma być bowiem jeszcze lepiej zintegrowany z samochodami.

Nowa wersja interfejsu pojawi się już nie tylko na centralnym wyświetlaczu systemu inforozrywki, a na wszystkich ekranach dostępnych w aucie. Nawet na monitorze wirtualnego kokpitu, czyli na zegarach.

Aston Martin i Porsche z nowym Apple CarPlay

W sieci właśnie udostępniono pierwsze wizualizacje działania nowego CarPlay-a. Pokazano to na przykładzie deski rozdzielczej w aucie marki Aston Martin oraz Porsche.

W Astonie Martinie można zauważyć delikatnie odświeżony interfejs na ekranie centralnym. Oprócz standardowych trzech kafelków pojawił się czwarty panel obsługujący sterowanie klimatyzacją.

Aston Martin Apple CarPlay
Aston Martin Apple CarPlay

To jedna z kilku nowości, które mają się pojawić w Apple CarPlay. Niestety w coraz większej liczbie aut zmieniamy ustawienia nawiewu wyłącznie przez ekran. Teraz stanie się to nieco łatwiejsze.

Na ekranie wirtualnego kokpitu natomiast widoczna jest okładka, która towarzyszy odtwarzanemu utworowi. Z pewnością na zegarach będzie można teraz wyświetlić również system nawigacji z CarPlay-a.

Nieco więcej da się zauważyć na prezentacji kokpitu Porsche. W tym przypadku wykorzystano trzeci, opcjonalny wyświetlacz przeznaczony dla pasażera.

Porsche Apple CarPlay
Porsche Apple CarPlay

Takie rozwiązanie jest dostępne w modelach takich jak Taycan, Cayenne czy Panamera. Już wkrótce pojawi się ono również w nowym, elektrycznym Macanie.

Widok dla pasażera obejmuje w tym przypadku wydarzenia z kalendarza, muzykę, dane dotyczące trasy oraz pogody. Z pewnością będzie to konfigurowalne.

Wśród nowych funkcji interfejsu pojawi się również opcja sterowania radiem FM/DAB. Podobno pojawi się również opcja zmiany motywu wirtualnego kokpitu.

Nadal niestety nie ujawniono daty wprowadzenia nowej wersji Apple CarPlay do użytku. Pozostaje mieć nadzieję, że wydarzy się to już w 2024 roku.

Źródło: Car and Driver, motofilm.pl