Oto czwarta generacja Suzuki Swift. W opcji napęd na cztery koła

Oferta samochodów marki Suzuki w Polsce nie należy do najbogatszych, ale już wkrótce w salonach pojawi się bardzo ciekawa nowość. Japoński producent właśnie zaprezentował oficjalnie nową generację modelu Swift.

Aktualnie pokazano auto w japońskiej specyfikacji, które będzie można zamawiać w tamtym kraju już od 13 grudnia 2023 roku. Do Europy nowy Swift trafi dopiero w drugim kwartale roku 2024.

2024 Suzuki Swift
Dwukolorowe malowanie zapewnia atrakcyjny wygląd

Suzuki cieszy się wielkim sukcesem modelu Swift. Od 2003 roku samochód ten sprzedał się w liczbie ponad 9 milionów egzemplarzy na 169 rynkach całego świata.

Ten wygląd już znamy

Wygląd zewnętrzny Suzuki nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. Wóz prezentuje się niemal identycznie jak koncept, który został nam pokazany w październiku tego roku.

Mamy tu do czynienia raczej z ewolucją stylistyczną, która udała się projektantom całkiem nieźle. Na pierwszy rzut oka auto wygląda tak samo, ale po chwili udaje się dostrzec dość dużo różnic.

2024 Suzuki Swift
Maska ma teraz bardziej okrągły kształt

Suzuki Swift mierzy 386 centymetrów długości, 173 centymetry szerokości oraz 149 centymetrów wysokości. Oznacza to, że nowa generacja jest o 1,5 centymetra dłuższa i wyższa od poprzednika.

Jest zupełnie nowy kształt maski, odmienione reflektory i tylne lampy LED, są przemodelowane zderzaki i odświeżona linia boczna. Swift będzie też dostępny z dwukolorowym malowaniem, dzięki czemu wóz wygląda jeszcze ciekawiej.

Klient będzie miał do wyboru aż dwanaście wersji kolorystycznych, w tym cztery w połączeniu z czarnym dachem. Nowością będą lakiery takie jak: Coll Yellow Metallic czy Frontier Blue Pearl Metallic.

2024 Suzuki Swift
Z tyłu pojawiły się nowe lampy LED

Dużo więcej wydarzyło się we wnętrzu Suzuki Swifta. 9-calowy ekran dotykowy jest wyposażeniem standardowym, i co ciekawe, nie zastosowano tutaj wirtualnego kokpitu, tylko zdecydowano się na klasyczne zegary.

Bagażnik ma taką samą pojemność jak w przypadku trzeciej generacji i wynosi 265 litrów. Składając oparcia tylnej kanapy uzyskamy 589 litrów, czyli o 10 więcej niż w poprzedniku.

2024 Suzuki Swift
We wnętrzu dzieje się dość sporo

Suzuki Swift z miękką hybrydą i napędem na cztery koła

Pod maską Suzuki Swifta pojawiła się miękka hybryda. Bazą jest wolnossący silnik benzynowy o pojemności 1.2 litra, który generuje 81 koni mechanicznych. Wspomaga go mały elektryk, który interweniuje w najbardziej paliwożernych momentach.

Klient będzie mógł wybrać skrzynię bezstopniową CVT lub 5-biegowy manual. Co ciekawe, dostępny ma być również napęd na cztery koła Allgrip, co jest wyjątkiem w tej klasie.

2024 Suzuki Swift
2024 Suzuki Swift

Dokładniejsze informacje na temat europejskiej specyfikacji Swifta powinniśmy poznać już wkrótce. Naturalnie, polski cennik nowego Suzuki nie jest nam jeszcze znany.

Źródło: Suzuki, motofilm.pl