Nowa Dacia Duster będzie hitem. Pokochasz system YouClip

Pod koniec listopada 2023 roku odbyła się premiera kolejnej generacji jednego z najchętniej kupowanych przez Polaków SUV-a. Zadebiutowała wtedy Dacia Duster, która zapowiada się być wielkim hitem sprzedaży.

Wszystko oczywiście zależy jeszcze od cennika, którego niestety jeszcze nie znamy. Powinien się on pojawić w styczniu 2024 roku i przewiduje się, że będzie on startował od około 83 000 złotych.

Dacia Duster już bez Diesla

Jedną z informacji, która może zasmucić wielu potencjalnych klientów, jest wycofanie z oferty jednostki wysokoprężnej. Nowa Dacia Duster nie otrzyma już Diesla 1.5 dCi.

W zamian otrzymaliśmy hybrydowy napęd z 4-cylindrowym motorem benzynowym o pojemności 1.6 litra i dwoma silnikami elektrycznymi. Maksymalna moc tego układu to 140 koni mechanicznych.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

Producent deklaruje, że podczas jazdy po mieście nawet przez 80 procent czasu będziemy korzystali z napędu bezemisyjnego. A to za sprawą akumulatora o pojemności 1.2 kWh.

Oprócz hybrydy, do oferty wpadł wolnossący motor benzynowy 1.2 o mocy 130 koni mechanicznych oraz 100-konny silnik zasilany gazem LPG. Dostępne będą napędy 2WD, AWD i manualna oraz automatyczna skrzynia biegów.

Genialny system YouClip

Jedną z ciekawszych rzeczy, jakimi może się pochwalić Dacia Duster, jest system YouClip. Można to porównać z Simply Clever znanym ze Skody, czyli sprytnie zaprojektowanymi rozwiązaniami.

2024 Dacia Duster
Akcesoria Dacia YouClip

W Kilku miejscach w całym wnętrzu umieszczono specjalne uchwyty. Można do nich łatwo i szybko przymocować różnego rodzaju akcesoria, które będą dostępne w oficjalnym sklepie.

Póki co, podczas prezentacji pokazano między innymi latarkę, uchwyt na telefon, wieszak czy uchwyt na kubek z dodatkowymi klipsami. Zaczepy YouClip umieszczono na desce rozdzielczej, z tyłu przednich zagłówków, na tunelu centralnym oraz w bagażniku.

Dacia Duster YouClip
Niektóre z mocowań systemu YouClip

Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości pojawi się dużo więcej akcesoriów. Bardzo możliwe, że będą one sprzedawane również przez innych, niezależnych producentów.

Dacia Duster jest pierwszym modelem z takim rozwiązaniem. Jeśli klienci będą z tego zadowoleni, a nie wierzę, żeby tak nie było, to z pewnością system YouClip zawita do kolejnych samochodów tej marki.

Źródło: Dacia, thomas.letsgo, motofilm.pl