Dacia Duster jako pickup to hit. Na elektryka jeszcze poczekamy

Segment pickupów staje się coraz bardziej popularny na rynku europejskim. Co rusz pojawiają się nowe modele w ofercie, a w sieci można czytać doniesienia na temat kolejnych planów od producentów.

Już od dłuższego czasu krążą plotki na temat potencjalnego stworzenia pickupa przez markę Audi. Czy jest szansa, żeby taki samochód pojawił się w gamie producenta oferującego dużo tańsze auta?

Dacia Duster jako pickup?

Grafik komputerowy X-Tomi Design postanowił sprawdzić, jak mógłby wyglądać użytkowy wóz ze znaczkiem Dacii. Jako bazę wykorzystał oczywiście zupełnie nową generację Dustera.

Nowa Dacia Duster już w standardowej wersji nadwozia wygląda bardzo imponująco. Projektanci nieźle się postarali i stworzyli naprawdę atrakcyjnego SUV-a.

Auto jest dużo bardziej „muskularne” od poprzednika i wygląda bardzo rasowo. Z pewnością przyciągnie to do salonów Dacii sporo klientów, również dużo młodszych niż dotychczas.

Trzeba przyznać, że wizja stworzona przez grafika komputerowego prezentuje się bardzo imponująco. Dusterowi bardzo pasuje tego typu rodzaj nadwozia.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

Rumuński SUV był już oferowany w podobnej wersji, lecz wyłącznie z 2-osobową kabiną. Niedawno jedna z francuskich firm zaprezentowała pakiet modyfikacji zmieniający taką Dacię w budżetowego kampera.

Rumuński producent mógłby rozważyć projekt Dustera w odmianie pickup, choć wydaje mi się, że jeśli już, to nieprędko to nastąpi. Wymagałoby to dużych zmian konstrukcyjnych w podwoziu, co wiąże się oczywiście z ogromnymi kosztami.

Kiedy napęd elektryczny?

Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale Dacia Duster nie będzie już oferowana z silnikiem Diesla. W zamian otrzymaliśmy nową hybrydę, która ma zapewnić niskie zużycie paliwa.

Kiedy możemy się spodziewać tego modelu w wersji z napędem wyłącznie elektrycznym? Dyrektor generalny marki Dacia, Denis Le Vot, w wywiadzie dla brytyjskiego portalu Autocar powiedział wprost, że aktualnie nic mu o tym nie wiadomo.

2024 Dacia Duster
2024 Dacia Duster

Rumuński producent skupia się na napędach LPG i hybrydowych i to właśnie te opcje mają być dostępne w najbliższych latach. Może się okazać, że elektrycznego Dustera dostaniemy dopiero po 2030 roku.

Denis podejrzewa, że spalinowa Dacia Duster bez problemu pozostanie w ofercie nawet do 2032 roku. Obecna generacja powinna pozostać na rynku kolejne 8 lat.

Źródło: X-Tomi Design, Autocar.co.uk, motofilm.pl