Audi RS4 czy BMW M3? Co jest szybsze na torze?

O tym, że rodzinne kombi wcale nie musi być nudne, wiadomo nie od dzisiaj. Na rynku można znaleźć kilka bardzo interesujących propozycji i jedną z najbardziej popularnych w ostatnich miesiącach jest zdecydowanie BMW M3 Touring.

Nie każdemu jednak może się spodobać kontrowersyjna stylistyka tego modelu. Szczególnie mam tu na myśli ogromny grill w przednim zderzaku, który nie wszystkim przypada do gustu.

Jaka zatem może być alternatywa dla M3? Bez wątpienia można je zestawić chociażby z Audi RS4 Avant, które od pewnego czasu można (i warto to zrobić) doposażyć w pakiet Competition lub Competition Plus.

Audi RS4 Avant vs. BMW M3 Touring

Redaktorzy magazynu Auto Express postanowili porównać dwa wspomniane wyżej auta na torze wyścigowym. Chcieli sprawdzić, który z tych kombiaków okaże się szybszy.

BMW M3 Touring
BMW M3 Touring

Patrząc na cyferki, BMW powinno mieć dużą przewagę. Pod maską tego modelu pracuje 3.0 litrowy silnik R6, który generuje 510 koni mechanicznych oraz 650 niutonometrów momentu obrotowego.

Mamy tutaj do czynienia z napędem M xDrive, który pozwala na przełączenie go z trybu czteronapędowego na tylnonapędowy. Takiej funkcji nie posiada Audi.

Pod maską RS4 pracuje jednostka V6 o pojemności 2.9 litra. W tym przypadku, na wszystkie cztery koła trafia moc 450 koni mechanicznych oraz moment obrotowy wynoszący 600 niutonometrów.

Audi RS4 Avant
Audi RS4 Avant

Przewagą Audi jest niższa masa własna, gdyż różnica względem BMW M3 wynosi prawie 140 kilogramów. Dodatkowo, w tym przypadku na felgach RS4 zamontowano bardziej przyczepne ogumienie.

Okazuje się, że pomimo „niedoboru” 60 koni mechanicznych, Audi udało się przejechać okrążenie o 0,2 sekundy szybciej niż BMW. Kierowca odczuł, że prowadzenie RS4 jest bardziej precyzyjne i da się odczuć lekkość konstrukcji.

Za które auto zapłacisz mniej?

Plusem dla RS4 jest również kwestia ceny. Za nowe Audi trzeba w polskim salonie zapłacić 492 920 złotych i to już z opcjonalnym pakietem Competition. BMW M3 Touring startuje od 524 282 złotych.

BMW M3 Touring miałem już okazję przetestować, a nawet wykonać okrążenie na torze Nurburgring. Z Audi RS4 miałem tylko krótkie spotkanie, ale już wkrótce powinien pojawić się pełny test tego modelu.