Porsche wyróżnia najszybsze warianty swoich modeli. Rozpoznasz je po herbie w kolorze Turbonite

W roku 2023 czeka nas jeszcze kilka premier nowych samochodów. Jedną z nich jest zapowiadany na 24 listopada debiut odświeżonej limuzyny prosto ze Stuttgartu-Zuffenhausen. Będzie to oczywiście Porsche Panamera.

Oprócz nowej wersji wnętrza, delikatnych zmian stylistycznych oraz kolejnego wariantu hybrydowego, Panamera będzie pierwszym modelem z gamy, który otrzyma nowy rodzaj logo.

Porsche 911 Carrera S Cabriolet
Porsche 911 Carrera S Cabriolet

Nie wszystkie auta marki Porsche go otrzymają

Niemiecki producent postanowił jeszcze bardziej wyróżnić warianty oznaczone nazwą „Turbo”. Właśnie takie auta będzie można rozpoznać po herbie z nową kolorystyką.

„Chcemy, aby Turbo było jeszcze bardziej widoczne i wyraźniej odróżniało się od innych wersji, takich jak GTS” – wyjaśnia Michael Mauer, wiceprezes ds. stylu Porsche. „Dlatego opracowaliśmy charakterystyczną estetykę Turbo. Odtąd wersje Turbo będą prezentować spójny wygląd we wszystkich modelach marki – elegancki, wysokiej jakości i bardzo wyjątkowy.”

Emblemat nazwano „Turbonite” i charakteryzuje się on czarno-szarymi barwami. Znajdziemy go nie tylko na masce, ale również na kapselkach felg czy na kierownicy.

2024 Porsche Turbonite
Nad kolorem Turbonite eksperci pracowali bardzo długo

Szarym kolorem pomalowane będą też ramki wokół szyb czy oznaczenie z nazwą modelu. W przyszłości kolorem Turbonite będzie można wykończyć elementy takie jak kratki zderzaka czy „łopatki” aerodynamiczne w felgach.

Odcień ten pojawi się też wewnątrz, między innymi na niektórych przełącznikach, pasach bezpieczeństwa czy dekorach. Daje to mnóstwo nowych możliwości podczas konfiguracji.

Porsche chciało w ten sposób wyróżnić zapewniające najwyższe osiągi modele Turbo, które obecnie znajdziemy w 911, Panamerze, Cayenne i Taycanie. Jeszcze do niedawna wariant ten dostępny był również w Macanie, ale już teraz topową odmianą tego SUV-a jest GTS.

2024 Porsche Turbonite
Nie tylko herb, ale również dodatki

Turbonite na 50-lecie turbodoładowanych jednostek

Turbodoładowany silnik pojawił się po raz pierwszy w Porsche 911 w 1974 roku, czyli prawie 50 lat temu. Od tamtej pory nazwa Turbo kojarzy się z wariantami oferującymi najlepsze przyspieszenie czy prędkość maksymalną.

Niestety, niektórzy nadal nie potrafią zrozumieć obecności takiego znaczka na elektrycznym Taycanie. Podobnie jak tego, że teraz już większość modeli posiada turbodoładowane silniki, nawet jeśli nie są to odmiany z „Turbo” w nazwie.

2023 Herb Porsche
Tak zmieniało się logo Porsche od 1952 roku
2023 Herb Porsche
Najnowszy herb Porsche z wzorem plastra miodu

Już w czerwcu 2023 roku Porsche odświeżyło swoje logo, świętując w ten sposób 75-lecie. Zmiany nie są duże, ale od razu mamy pewność, że patrzymy na coś „świeżego”.

Źródło: Porsche, motofilm.pl