Mercedes SL65 AMG Black Series na autostradzie. Dla niego żadna prędkość nie jest problemem (wideo)

Nazwa „AMG Black Series” może wywoływać ciarki u miłośników motoryzacji, a już w szczególności u fanów marki Mercedes-Benz. Ten niemiecki producent oznacza tak jedne z najbardziej ekscytujących modeli.

Po raz pierwszy zdecydowano się na wprowadzenie takiego wariantu do produkcji przy okazji Mercedesa SLK drugiej generacji R171. W 2006 roku na rynku pojawił się Mercedes-Benz SLK 55 AMG Black Series.

Model ten był oficjalnym samochodem bezpieczeństwa Formuły 1. Postanowiono przenieść trochę więcej wyścigowych emocji na drogi, wprowadzając modyfikacje do standardowej odmiany 55 AMG.

Mercedes-Benz SLK 55 AMG Black Series
Mercedes-Benz SLK 55 AMG Black Series

Obniżono o ponad 40 kilogramów masę i zwiększono moc silnika. 5.5 litrowa jednostka V8 generuje 400 zamiast 360 koni mechanicznych, dzięki czemu auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy.

Po wprowadzeniu do oferty Mercedesa CLK 63 AMG Coupe Black Series, w 2008 roku przyszła pora na model SL. Tutaj po raz pierwszy „czarna seria” trafiła do auta z silnikiem V12 pod maską.

Mercedes SL65 AMG Black Series z ogromnym V12

Bazą stał się Mercedes-Benz SL65 AMG, czyli piekielnie mocny kabriolet ze składanym sztywnym dachem. Pod maską tego auta pracuje podwójnie turbodoładowany silnik V12 o pojemności 6.0 litrów.

Wariant Black Series oferuje moc 670 koni mechanicznych oraz potężne 1000 niutonometrów momentu obrotowego. Takie parametry pozwalają na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,8 sekundy i osiągnięcie prędkości 320 km/h.

Mercedes-Benz SL65 AMG Black Series
Mercedes-Benz SL65 AMG Black Series

Producent zadbał o większą sztywność nadwozia poprzez zrezygnowanie ze składanego dachu. Mercedes-Benz SL65 Black Series stał się po prostu autem coupe. Zbudowano tylko 350 egzemplarzy tego auta.

Autor załączonego nagrania wideo miał okazję przejechać się jednym z nich. Skorzystał z okazji i wybrał się nim na fragment niemieckiej autostrady, na której nie ma ograniczenia prędkości.

Łatwość, z jaką to auto nabiera szybkości jest niesamowita. I to wszystko przy niepowtarzalnym dźwięku dwunastu cylindrów doładowanych dwiema turbosprężarkami.

Obecnie na rynku wtórnym można znaleźć kilka egzemplarzy tego modelu. Mercedes-Benz SL65 Black Series nie należy jednak do tanich i średnia cena to aktualnie ponad 1 500 000 złotych.

Zrobiłbyś to samo wjeżdżając Mercedesem-AMG GT Black Series na niemiecką autostradę (wideo)

Najnowszym Mercedesem w edycji Black Series jest AMG GT, który był oferowany w latach 2020-2021. 4.0 litrowy silnik V8 przekazuje aż 730 koni mechanicznych na tylną oś. Zbudowano 1700 egzemplarzy.

Dodaj komentarz