Elektryczny SUV Cupry ma wszystko, żeby stać się hitem w Polsce. Mamy na to twarde dowody

Dzięki dość ciekawej i atrakcyjnej ofercie, marka SEAT była od dawna bardzo popularna w Polsce. Początkowo jednak usportowione modele Cupra nie były zbyt częstym widokiem na ulicach.

Od kilku lat mocno się to zmienia, w czym oczywiście pomogło wyodrębnienie marki Cupra od SEAT-a w 2018 roku. Aktualnie można śmiało powiedzieć, że klienci bardziej zainteresowani są tymi bardziej emocjonującymi autami.

Cupry sprzedają się jak świeże bułeczki

Cupra pochwaliła się, że w okresie od stycznia do września 2023 roku sprzedała już 150 000 samochodów. Jest to o 60 procent lepszy wynik niż w tym samym przedziale czasowym 2022 roku.

Zdecydowanie najbardziej popularnym modelem jest nadal mniejszy SUV Formentor. Przyciąga on klientów swoją wyjątkową stylistyką i dostępnością bardzo atrakcyjnych układów napędowych.

Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey
Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey
Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey
Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey

Przykładowo, w lipcu 2023 roku Cupra Formentor pojawiła się na 9 miejscu najchętniej kupowanych samochodów w Polsce. Sprzedano wtedy 584 egzemplarze, czyli średnio 18 dziennie.

Cupra jest też bardzo popularna wśród firm. Badanie przeprowadzone przez portal autokatalog.pl wykazało, że Formentor znajduje się na 8. miejscu w rankingu najchętniej wybieranych modeli flotowych. W sierpniu 2023 roku zarejestrowano 672 Cupry, z czego 493 auta to Formentory. Mowa oczywiście o rejestracjach przeprowadzonych przez klientów biznesowych.

Hiszpański producent powoli rozwija skrzydła również w kwestii elektromobilności. Jedyny obecnie oferowany model, czyli Born, sprzedaje się coraz lepiej. W 2023 roku już dwukrotnie zwiększyła się liczba klientów wybierających to auto.

Jedyne na co w ostatnim czasie mogli narzekać klienci Cupry był czas oczekiwania na nowy samochód. Niektórzy musieli czekać nawet rok na nowego Formentora. Miejmy nadzieję, że sytuacja ta nie wygląda już tak tragicznie i że nie będzie problemów z dostępnością najnowszego dziecka Cupry, czyli modelu Tavascan.

Jest to drugi w pełni elektryczny model, który również ma szansę na wielki sukces. Auto zdecydowanie większe od Borna, jest porównywalne z Volkswagenem ID.5 czy Skodą Enyaq Coupe. Charakteryzuje się jednak zdecydowanie ciekawszą stylistyką, zarówno z zewnątrz jak i w środku.

Szczególnie projekt deski rozdzielczej wywołał zachwyt w dniu premiery tego modelu. Pozostaje mieć nadzieję, że jakość wykończenia wnętrza będzie na wysokim poziomie i nie będzie to wyglądało dobrze jedynie na zdjęciach.

Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan

Stylistyka nadwozia również jest bardzo efektowna. Po raz pierwszy mamy do czynienia z nową sygnaturą świetlną przednich reflektorów, która od teraz pojawiać się będzie w kolejnych odświeżonych modelach Cupry.

Cupra Tavascan będzie dostępna w polskich salonach w dwóch wariantach. Osoby preferujące nieco większy zasięg powinny się zdecydować na odmianę Endurance. Otrzymasz tam napęd na tylne koła o mocy 286 koni mechanicznych i baterię o pojemności 77 kWh. Taki akumulator ma zapewnić zasięg do 547 kilometrów (WLTP).

Cupra Tavascan VZ to mocniejsza wersja z dwoma silnikami elektrycznymi. Tutaj otrzymujesz do dyspozycji 340 koni mechanicznych i 679 niutonometrów. Parametry te pozwalają na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,6 sekundy. W podwoziu umieszczono tę samą baterię co w wariancie Endurance, ale z racji wyższej mocy auto ma nieco niższy zasięg. Tak czy siak, powinien on być zadowalający, gdyż wynosi aż 517 kilometrów (WLTP).

Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan

Polskiego cennika Cupry Tavascan jeszcze nie znamy, a auto pojawi się w naszych salonach dopiero na początku 2024 roku. Powinniśmy się jednak spodziewać kwoty w okolicach 280-300 tysięcy złotych. Właśnie od takiego pułapu startują konkurencyjne modele ze znaczkiem Skody i Volkswagena.

Jeśli podoba Ci się tak efektownie wyglądający wóz i chciałbyś w końcu postawić w garażu auto w pełni elektryczne, być może warto udać się już teraz do dilera Cupry i spróbować wstępnie zarezerwować swój egzemplarz. W momencie zaprezentowania oficjalnych cenników może się w salonach pojawić spory tłok.

Obecnie w Polsce mamy już naprawdę sporo showroomów tego producenta. Do końca 2023 roku punktów sprzedaży Cupry ma być w naszym kraju aż 26.

Elektryczny SUV Cupry najprawdopodobniej trafi do garażu Lewandowskiego

Bardzo możliwe, że model ten pojawi się również w garażu samego Roberta Lewandowskiego. Cupra jest przecież sponsorem klubu FC Barcelona, w którym gra „Lewy”. Cupra z pewnością wykorzysta tę okazję do promocji elektromobilności i obdaruje piłkarzy swoim najnowszym elektrycznym samochodem.