Coraz większa liczba przedsiębiorców kupuje takie auta. Stellantis wprowadził aż 12 nowości na raz

Elektryczne napędy pojawiają się już nie tylko w samochodach osobowych, ale również w autach dostawczych i ciężarówkach. Gałąź transportu tworzy potężny ślad węglowy i tam też należy jak najszybciej przerzucić się na pojazdy bezemisyjne. Duży w tym udział ma chociażby koncern Stellantis.

Właśnie zaprezentował on aż 12 nowych samochodów elektrycznych drugiej generacji. Wśród nich są kompaktowe, średnie i duże modele dostawcze aż sześciu marek.

Coraz większa liczba przedsiębiorców, w tym również w Polsce, decyduje się na zakup bezemisyjnych aut dostawczych do swoich firm. Można to zauważyć zarówno w małych jak i tych bardzo dużych biznesach.

InPost mocno inwestuje w elektromobilność. Podpisał ogromny kontrakt z Fordem

Za jednym zamachem pokazano zatem nowe wcielenia aut takich jak: Citroën Berlingo, Jumpy, Jumper, Fiat Doblo, Scudo, Ducato, Opel/Vauxhall Combo, Vivaro, Movano oraz Peugeot Partner, Expert i Boxer. Pod koniec 2023 roku dołączy do nich Ram ProMaster EV.

Skorzystanie z nowej generacji napędu pozwoliło na uzyskanie bardzo satysfakcjonujących zasięgów. W przypadku kompaktowych modeli Berlingo, Doblo, Combo jest to aż 330 kilometrów. To najlepszy wynik w tej klasie.

2024 Opel Movano Combo Vivaro
2024 Opel Movano Combo Vivaro
2024 Citroen Jumper Jumpy Berlingo
2024 Citroen Jumper Jumpy Berlingo

Auta dostawcze średniej wielkości, czyli Jumpy, Scudo, Vivaro czy Expert, dostępne będą z akumulatorami o pojemności 50 lub 75 kWh. Ta większa bateria pozwala na przejechanie do 350 kilometrów.

W przypadku największych modeli, takich jak Jumper, Ducato, Movano, czy Boxer, mamy do czynienia z pojemnością baterii aż 110 kWh. Przekłada się to na zasięg do 420 kilometrów.

2024 Peugeot E-Boxer
2024 Peugeot E-Boxer

Ładowanie może się odbywać z mocą nawet do 150 kW. Oznacza to więc, że mniej niż godzinę zajmie uzupełnienie stanu baterii od 0 do 80 procent.

Elektryki to nie wszystko. Stellantis dostarczy auta dostawcze na wodór!

Stellantis pracuje też nad autami dostawczymi z napędem wodorowym. W połowie 2024 roku pojawią się na rynku samochody dostawcze średniej wielkości, w których technologia wodorowych ogniw paliwowych zapewni zasięg do 400 kilometrów.

Nieco później do oferty dołączą duże samochody dostawcze z tym samym rodzajem napędu. Tutaj na jednym tankowaniu kierowca będzie w stanie przejechać do 500 kilometrów.

2024 Peugeot Boxer Expert Partner
2024 Peugeot Boxer Expert Partner
2024 Peugeot E-Partner
2024 Peugeot E-Partner

Nowe pojazdy dostawcze wyposażone są w układ hamulcowy z funkcją rekuperacji sterowaną łopatkami przy kierownicy. Kompaktowe vany natomiast otrzymały pompę ciepła.

Kierowca skorzysta z odnowionego kokpitu z 10-calowym ekranem obsługujących nowy system inforozrywki. Do jego dyspozycji oddano również aż 18 systemów wspomagania ADAS, zaktualizowanych do 2 poziomu jazdy autonomicznej.

Informacji dotyczącej cen i dostępności poszczególnych modeli niestety jeszcze nie udostępniono.