Audi odświeża najtańszego elektrycznego SUV-a Q4 e-tron. Klienci spędzą mniej czasu na ładowarkach

Audi zapowiedziało właśnie wprowadzenie do oferty odświeżonej wersji swojego najtańszego samochodu elektrycznego. Mowa tutaj oczywiście o modelu Q4 e-tron.

Samochód ten dostępny jest w dwóch wersjach nadwozia, standardowej i Sportback. Klienci mają do wyboru jeden z trzech wariantów napędowych 45 e-tron, 45 e-tron quattro oraz 55 e-tron quattro.

Audi Q4 Sportback e-tron 50 quattro. Niemiecki elektryk przejedzie ponad 400 km i ma 299 KM

Auta z roku modelowego 2024 zyskały więcej mocy. Bazowa odmiana Q4 45 e-tron z napędem na tylną oś oferuje 286 koni mechanicznych i potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 6,7 sekundy.

Audi Q4 45 e-tron quattro również daje do dyspozycji 286 koni mechanicznych. Tutaj przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa o 0,1 sekundy krócej i wynosi 6,6 sekundy.

Topowa odmiana ma teraz 340 KM

Na szczycie oferty znajduje się Audi Q4 55 e-tron quattro. Tutaj zwiększono moc z 299 koni mechanicznych do 340 koni mechanicznych. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h skrócił się do 5,4 sekundy.

Klienci z pewnością ucieszą się z wyższej maksymalnej mocy ładowania. W modelu z napędem na tył nadal jest to 135 kW, ale w wersjach quattro aż 175 kW, więc uzupełnienie stanu baterii z 10 do 80 procent zajmie tylko 28 minut.

Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 e-tron
Audi Q4 e-tron

Na pokładzie nadal znajduje się akumulator o pojemności 77 kWh netto. W przypadku modelu Q4 Sportback 45 e-tron teoretyczny zasięg wynosi aż 562 kilometry (WLTP).

Audi popracowało również nad zawieszeniem, które teraz daje kierowcy poczucie większej pewności prowadzenia. Dostępne jest też opcjonalny sportowy układ, gdzie prześwit jest mniejszy o 15 milimetrów.

Bogatsze wyposażenie w standardzie

Odświeżone Q4 e-tron posiada nową opcję asystenta zmiany pasa ruchu, która świetnie działa z adaptacyjnym tempomatem. Radary monitorują otoczenie, sprawdzają czy zmiana pasa jest możliwa i bezpieczna, a następnie wykonują odpowiedni ruch kierownicą.

Lista wyposażenia standardowego Audi Q4 e-tron wzbogaciła się o system MMI Navigation Plus, Audi connect Navigation & Infotainment oraz 10,25-calowy wyświetlacz wirtualnego kokpitu. Każde Q4 e-tron posiada teraz również podgrzewane fotele i automatyczną klapę bagażnika.

Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron

Audi oferuje teraz opcjonalny system emisji „specjalnego dźwięku” character sound. Oprócz standardowego systemu AVAS, wydaje z siebie bardziej charakterystyczne dźwięki przy prędkości do 25 km/h. Jest to słyszalne również wewnątrz.

Dodatkowo, klienci mogą zdecydować się na zakup specjalnej edycji Edition S Line. Wygląda ona bardzo efektownie, dzięki zastosowaniu wielu czarnych elementów dekoracyjnych i przyciemnionych reflektorów Matrix LED.

Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron

Nowe Audi Q4 e-tron będzie można zamawiać od 26 września 2023 roku. Polskiego cennika jeszcze nie znamy, ale w Niemczech trzeba będzie zapłacić co najmniej 52 950 euro, czyli około 244 650 złotych.

Źródło: Audi