2200 kilogramów wagi i 650 koni. Ciężko uwierzyć, że to parametry Hyundai’a do miasta

Samochody elektryczne niekoniecznie kojarzą nam się ze sportowymi emocjami z jazdy. Jest na szczęście kilka wyjątków na rynku. Jednym z najnowszych jest Hyundai IONIQ 5 N.

Model IONIQ 5 miał swój debiut w 2021 roku. Dopiero dwa lata później, bo w lipcu 2023 roku, Koreańczycy pokazali nam sportową odmianę z dopisaną literką „N”.

Hyundai IONIQ 5 N oficjalnie. Elektryk o mocy 650 KM szarpie podczas “zmiany biegów” (wideo)

Hyundai IONIQ 5 N trafi do sprzedaży dopiero na początku 2024 roku. Nie znamy jeszcze nawet polskiego cennika tej wersji. Na to wszystko musimy jeszcze chwilę poczekać.

2024 Hyundai IONIQ 5 N
2024 Hyundai IONIQ 5 N

Póki co, producent pokazuje swoje nowe dziecko na różnego rodzaju pokazach i targach. Nie są to jedynie prezentacje statyczne, a również dynamiczne. I to bardzo.

Na jednym z torów wyścigowych w Australii, za kierownicę Hyundaia IONIQ 5 N wsiadł Keiichi Tsuchiya, japoński kierowca wyścigowy. Ma on na swoim koncie między innymi starty w wyścigach 24-godzinnych w Le Mans.

Japończyk miał okazję sprawdzić jak w torowych warunkach spisuje się nowy elektryczny Hyundai. Przetestował również tryb jazdy, w którym zdecydowana większość momentu obrotowego trafia na tylną oś.

2024 Hyundai IONIQ 5 N
2024 Hyundai IONIQ 5 N

Keiichi był zaskoczony jakością prowadzenia auta. Stwierdził, że w ogóle nie czuć, że samochód ten waży około 2200 kilogramów. Był przekonany, że auto jest o kilkaset kilogramów lżejsze.

Spory potencjał pod prawą stopą

Hyundai IONIQ 5 N wyposażony jest w dwa silniki elektryczne. Generują one łącznie 609 koni mechanicznych, ale chwilowo możemy zwiększyć ich potencjał.

Wystarczy użyć funkcji N Grin Boost, która na 10 sekund podnosi moc do 650 koni mechanicznych. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa wtedy 3,4 sekundy. Prędkość maksymalna IONIQ-a 5 N to 260 km/h.

2024 Hyundai IONIQ 5 N
2024 Hyundai IONIQ 5 N

Hyundai Ioniq 5 N bardzo chciał być spalinówką. “1 z 3 dźwięków silnika do wyboru” (wideo)

Aby jazda w kontrolowanym poślizgu była jeszcze bardziej emocjonująca, auto posiada funkcję Torque Kick Drift. Imituje ona „strzał ze sprzęgła” i pozwala na łatwiejsze rozpoczęcie driftu.