Tak rozbiło się popularne Pagani za 45 mln zł. “Chciał przyszpanować dźwiękiem silnika w tunelu”. Mamy nagranie (wideo)

Niedawno, świat egzotycznej motoryzacji obiegła informacja na temat poważnej kolizji bardzo wyjątkowego auta. Na drodze A55, w miejscowości Conwy w północnej Walii rozbiło się unikalne Pagani.

Mowa tutaj o modelu Zonda 760 LH, który został zamówiony w 2014 roku przez Lewisa Hamiltona. Siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 miał ochotę na naprawdę wyjątkowy egzemplarz.

W tunelu stracił panowanie nad Pagani Lewisa Hamiltona. Zonda 760 LH skasowana po raz drugi

Pagani pozwala niektórym klientom na stworzenie auta one-off, czyli na specjalne zamówienie. Nawet oznaczenie modelu jest wtedy indywidualne i nie inaczej jest w tym przypadku.

Pagani Zonda 760 LH wypadek
Pagani Zonda 760 LH wypadek

Końcówka LH to oczywiście inicjały pierwotnego właściciela – Lewisa Hamiltona. Liczba 760 oznacza natomiast moc jednostki napędowej, z jakiej może skorzystać kierowca.

W komorze silnika zamontowano wolnossący silnik V12 o pojemności 7.3 litra. Jest to motor zbudowany przez Mercedesa-AMG, ale w odpowiedni sposób został on zmodyfikowany przez Pagani.

Na tylną oś trafia moc 760 koni mechanicznych i moment obrotowy wynoszący 780 niutonometrów. Co istotne, Lewis Hamilton poprosił o zamontowanie ręcznej skrzyni biegów.

Pagani Zonda 760 LH wypadek
Pagani Zonda 760 LH wypadek

Oficjalne osiągi nie zostały podane, ale przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi zapewne około 3,0 sekund. Prędkość maksymalna takiego Pagani to natomiast 350 km/h.

Po kilku latach użytkowania, Pagani Zonda 760 LH „znudziła się” Hamiltonowi. Pod koniec 2021 roku wystawił on auto na sprzedaż i wkrótce znalazł się nabywca, który zapłacił astronomiczną kwotę za ten wyjątkowy samochód.

Nieoficjalnie mówi się o 10 milionach euro, czyli prawie 45 milionach złotych. Nieźle, jak za wóz „powypadkowy”. Zonda została bowiem uszkodzona przez samego Lewisa podczas jednej z przejażdżek po Monako w 2015 roku.

Zonda 760 LH musi być dość trudna do opanowania, gdyż właśnie została skasowana po raz drugi. Obecny właściciel chciał przyspieszyć w tunelu i szybko tego pożałował.

Tylna oś straciła przyczepność i niestety kierujący nie był w stanie odzyskać panowania nad autem. Pagani odbiło się od ścian tunelu i zostało uszkodzone z każdej strony.

Pagani Zonda 760 LH wypadek
Pagani Zonda 760 LH wypadek

Na zdjęciach można zobaczyć skalę zniszczeń. Oprócz karoserii, mocno ucierpiał też układ zawieszenia. Na szczęście, właścicielowi Pagani nic się nie stało.

Auto trafi teraz z pewnością do Włoch, gdzie w zakładach Pagani w San Cesario zostanie poddane naprawie. Klient musi się liczyć z wysokim rachunkiem, ale z pewnością Pagani Zonda 760 LH wróci do żywych.

Lewis Hamilton sprzedał swoje Pagani Zonda 760 LH. Nie uwierzysz, jak dużo kasy na tym zarobił

Jest też szansa, że zostaną wprowadzone różnego rodzaju modyfikacje. Niektórzy posiadacze Pagani, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, odbierali po naprawie mocno odmienione auto.

@wearethekardachshunds

#carcrash #wearethekardachshunds #a55 #pagani #zonda #lewishamilton

♬ original sound – Betty & Lou Lou Kardachshund

Zdjęcia: instagram.com/ethang.supercarphotographer/