Nowa Toyota Land Cruiser (2022) jest o 200 kg lżejsza od poprzedniej. Pod maską tylko V6

Minęło 14 lat od premiery obecnie oferowanej Toyoty Land Cruiser. To już odpowiednia pora aby poznać kolejną już generację niesamowitej terenówki tak uwielbianej przez mieszkańców Bliskiego Wschodu. Jej premiera nie mogła się odbyć w innym miejscu niż właśnie tam.

Land Cruiser otrzymał nową płytę podłogową, nowe jednostki napędowe, nowe zawieszenie oraz mnóstwo nowych technologii. Dzięki tym zabiegom udało się zredukować masę auta o 200 kilogramów, obniżyć środek ciężkości oraz lepiej ułożyć rozkład masy.

Tak wygląda nowa Toyota Land Cruiser (2021). Zapomnij o V8, będzie hybryda z V6

Pod maską nie uświadczysz już 8-cylindrowego silnika. Od teraz do wyboru będą dwie jednostki V6 twin-turbo. Benzynowa o pojemności 3.5 litra oferuje 415 koni mechanicznych i 650 niutonometrów momentu obrotowego.

2022 Toyota Land Cruiser
2022 Toyota Land Cruiser tył

Drugi wariant to silnik wysokoprężny o pojemności 3.3 litra. Tutaj generowana moc to 309 koni mechanicznych i 700 niutonometrów momentu obrotowego.

Oba silniki połączono z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów. Czas przyspieszenia do 100 km/h wersji benzynowej to tylko 6,7 sekundy. Ale oczywiście nie to jest najważniejsze w przypadku Land Cruisera.

Ważne są przede wszystkim: stały napęd na cztery koła, trzy blokady dyferencjałów, kąt natarcia wynoszący 32 stopnie oraz 23-centymetrowy prześwit.

2022 Toyota Land Cruiser
2022 Toyota Land Cruiser wnętrze

Wewnątrz, oprócz wysokiej jakości materiałów, spotkasz 9-calowy ekran inforozrywki, ładowarkę indukcyjną, a nawet czytnik linii papilarnych. Opcjonalnie można zamontować tam większy, 12,3-calowy wyświetlacz dotykowy. Standardowo obsługiwany jest system Apple Car Play oraz Android Auto.

Stara Toyota w dieslu nie da sobie zrobić krzywdy. Hilux jest niezniszczalny (wideo)

Nowa Toyota Land Cruiser LC300 pojawi się w światowych salonach jeszcze tego lata. Póki co nie znamy jeszcze cen ani planowanej daty wprowadzenia do sprzedaży w naszym kraju.