Nowe Audi S8 Plus (2022) dostanie silnik o mocy 700 KM: powstanie wersja Horch, ale na RS8 nie liczcie

Audi A8 jest obecnie najstarszą propozycją wśród limuzyn segmentu F. Piąta generacja luksusowej limuzyny musi zostać odświeżona jeśli włodarze marki zamierzają walczyć na rynku z niedawno zaprezentowanym Mercedesem Klasy S (2021) czy BMW serii 7.

A8 po liftingu porusza się po publicznych drogach w formie zakamuflowanego pojazdu. Ptaszki ćwierkają, że niemiecki producent zamierza wskrzesić luksusowy wariant Horch, który będzie dla Audi tym samym, czym Maybach jest dla Mercedesa.

> Pojedynek flagowców poprzedniej generacji: Audi S8 Plus vs. Mercedes-AMG S63 vs BMW M760Li [wideo]

Niestety mało prawdopodobne jest powstanie wersji RS8, która wreszcie mogłaby realnie powalczyć z Mercedesem-AMG S63 czy BMW M760Li. Nie oznacza to jednak, że model S8 będzie najmocniejszym modelem w gamie A8. Na szczycie ponownie stanie nowe Audi S8 Plus (2022), które ma generować nawet 700 koni mechanicznych. Napęd zostanie najprawdopodobniej oparty na silniku benzynowym o pojemności 4.0 l V8 z technologią łagodnej hybrydy.

> Opancerzone Audi A8 L Security 2021 z silnikiem S8 oficjalnie: waży prawie 4 tony

Przyłapany przedprodukcyjny prototyp zdradza niewiele, ale oprócz przeprojektowanych zderzaków możemy spodziewać się nowego kształtu reflektorów oraz bardziej eleganckich tylnych świateł. Poza tym nie zauważyliśmy większych różnic w porównaniu do obecnego modelu. Wnętrze zostanie poważniej odmłodzone. System do obsługi multimediów zostanie zaktualizowany, natomiast nad kierowcą i pasażerami będą czuwały nowe systemy bezpieczeństwa.

Audi S8 Plus (2022): zdjęcie szpiegowskie, przód
Audi S8 Plus (2022): zdjęcie szpiegowskie, przód. fot. Autoevolution

Kiedy premiera nowego Audi A8 / S8 Plus (2022)? Według naszych źródeł nowe A8 zostanie zaprezentowane we wrześniu tego roku. Do sprzedaży wejdzie pod koniec tego lub na początku 2022 roku.