Powstanie BMW M3 Touring: wreszcie będzie rywal dla RS4 Avant i Mercedesa-AMG C63 Kombi

BMW potwierdziło plotki na temat planów powstania BMW M3 Touring i wydało zwiastun zdjęciowy M3 w praktycznej wersji kombi. Taki model powstanie po raz pierwszy w historii, pomimo że konkurencja oferuje superszybkie kombi tego segmentu od kilku lat.

BMW M3 Touring powalczy na rynku z Audi RS4 Avant oraz Mercedesem-AMG C63 Kombi. Pod maskę trafi jednostka napędowa z limuzyny, czyli sześciocylindrowy silnik o pojemności 3.0 l (S58) z podwójnym turbodoładowaniem. Jednostka ta będzie dostępna w dwóch wersjach o mocy 480 koni mechanicznych oraz 510 koni mechanicznych (maksymalny moment obrotowy do 650 Nm).

> BMW M3 Touring (samoróbka) vs. Mercedes-AMG C63 S: które kombi szybsze na prostej?

Warto zauważyć, że słabsza wersja o mocy 480 koni mechanicznych będzie napędzana wyłącznie na tylne koła za pomocą 6-biegowej przekładni manualnej. 510-konny wariant ma być oferowany zarówno z napędem na tył, jak i napędem na wszystkie koła. W tym przypadku mówimy też o automatycznej 8-stopniowej przekładni ZF. Oczekujemy, że BMW M3 Touring w najmocniejszej wersji z napędem na cztery koła (xDrive) pozwoli na przyspieszenie do pierwszej setki w czasie około 4 sekund.

Kiedy zadebiutuje praktyczna wersja M3? Według naszych informacja premiera spodziewana jest w 2022 roku, zaraz po debiucie M4 Cabrio w 2021 roku.

Jest zdecydowanie za wcześnie, aby spekulować na temat cen BMW M3 Touring, ale warto przypomnieć, że nawet obecna generacja standardowego modelu M3 nie jest jeszcze dostępna w polskich salonach. Najmocniejsza obecnie dostępna „trójka”, czyli BMW M340i startuje od 275 200 złotych lub 284 700 złotych w wersji kombi.